На американскиот пазар нафтата се тргуваше за 7,33 долари за барел, по 99,43 долари.

Русија рано утринава почна инвазија врз Украина по копно, воздух и море, што е најголемиот напад на една европска земја врз друга од Втората светска војна.

САД и Европа најавија најстроги санкции против Русија.

-Доколку санкциите ги опфатат платежните трансакции, руските банки, а можеби и осигурувањето на испораките на руска нафта и гас, не може да се исклучат прекини во снабдувањето, рече аналитичарот на Комерцбанк, Карстен Фрич.

Објавил: Мартин Попоски | 24 февруари, 2022 18:46

Цената на нафтата скокна на 105 долари за барел

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Цената на нафтата на меѓународните пазари денеска скокна на 105 долари по рускиот напад врз Украина, што предизвика загриженост за снабдувањето со овој енергенс поради можни казни за руската нафта.

Цената за барел нафта на лондонскиот пазар скокна за 8,15 долари во однос на претходното затворање, на 104,99 долари и накратко дојде и до 105,79 долари.

На американскиот пазар нафтата се тргуваше за 7,33 долари за барел, по 99,43 долари.

Русија рано утринава почна инвазија врз Украина по копно, воздух и море, што е најголемиот напад на една европска земја врз друга од Втората светска војна.

САД и Европа најавија најстроги санкции против Русија.

Доколку санкциите ги опфатат платежните трансакции, руските банки, а можеби и осигурувањето на испораките на руска нафта и гас, не може да се исклучат прекини во снабдувањето, рече аналитичарот на Комерцбанк, Карстен Фрич.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Организацијата со седиште во Париз предвидува светскиот раст да биде скромни 3% оваа година, пред дополнително да забави на само 2,2% следната година, што претставува околу 2,8 трилиони долари изгубено глобално производство во 2023 година.

ОЕЦД: ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ ЈА ЗАГРОЗУВА ГЛОБАЛНАТА ЕКОНОМИЈА И ВО 2023 ГОДИНА

Војната на Русија во Украина и долготрајните ефекти од пандемијата Ковид-19 го намалуваат...

Тој посочи дека САД не знаат точно што се подразбира под договорот што Србија го потпиша во Њујорк со таа земја и оти очекуваат во наредниот период да добијат појаснување за потпишаниот документ

САД до Србија: Објаснете што потпишавте со Русија во Њујорк

Американскиот амбасадор Кристофер Хил изјави дека никој во овој момент не смее да...

Ѓукановиќ, зборувајќи на свеченост на подмладокот на ДПС во Плевља, кажа дека таа влада ќе продолжи да ја води Црна Гора по патот на изградба на граѓанска држава, унапредување на меѓунационалните и меѓуверските односи и преку достигнување на европските системи на вредности.

Ѓукановиќ: Време е за нови избори

Претседателот на Црна Гора и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС)...

Слична е ситуацијата и во Британија, па минатата недела курсот на фунтата потона за повеќе од 3 отсто, на 1,0840 долари, најниско ниво во последните 37 години.

Еврото нагло падна – далеку e под еден долар

НА ГЛОБАЛНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути силно порасна...