Бомбардирањето на кинеската амбасада предизвика голем меѓународен дипломатски скандал. Мета на нападите требало да биде хотел Југославија и Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Објавил: admin@magazin | 8 јуни, 2023 3:44

Цеца за време на бомбардирањето 1999 година останала жива благодарејќи на една грешка !

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Светлана Цеца Ражнатовиќ, останала жива благодарение на тоа што во моментот на бомбардирањето се наоѓала со својот сопруг Жељко Ражнатовиќ Аркан, во „Хотел Југославија„ пишуваат норвешки новинари.

Српската ѕвезда Светлана Цеца Ражнатовиќ, во текот на бомбардирањето едвај спасила жива глава и тоа благодарение на нејзиниот сопруг, во кој се наоѓале во Хотел Југославија, пишуваат Норвешки новинари.

Овој податок го открија Ханс Ос и Ролф Видерое пред неколку години со тоа што го објасниле во својата книга „Ратни Херој„ 

Како што наведоа, во ноќта кога во склоп со акцијата „Милосрдни ангели„ беше бомбардирана кинеската амбасада во Белград, мета бил Жељко Ражнатовиќ Аркан. Во тој момент тој се наоѓал со Цеца во „Хотел Југославија„

Во 1972 година со само дваесет години, илегално имигрирал на запад, надевајќи дека ќе се пронајде таму себе си. Во странство се сретнал а и се запознал со многу поранешни југословенски злосторници, кои подоцна ќе бидат убиени или уапсени. Аркан исто така се смета дека е и атентатор во повеќе држави во Европа, како Белгија, Холандија, Шведска, Германија. Бил затворен во Белгија во 1974 година, од каде во 1977 година побегнал. Повторно бил уапсен во Холандија во 1979 и повторно побегнал 1981 година, каде бил ранет во судирот со полицијата. По сите тие криминални дела бил прогласен за десетиот најбаран криминалец во светот во потрага и од Интерпол.

Бомбардирањето на кинеската амбасада предизвика голем меѓународен дипломатски скандал. Мета на нападите требало да биде хотел Југославија и Жељко Ражнатовиќ Аркан, тврдат авторите на книгата. Имено, Аркан спрема нивните зборови го сматрале за легитимна мета, затоа што против него во Хаг беше подигнато обвинение за војни злочини на човештвото.

7 мај 1999 година, ракетите истовремено ги погодиле хотелот во кој беа Цеца и Аркан, но и Кинеската амбасада на Нови Белград, која е оддалечена само неколку стотини метри од амбасадата.

Иако тие имале прави информации за движењето на Аркан, Американците како што пишуваат норвешките новинари, амбасадата ја погодиле по грешка.

Користеле стари мапи, а со ракетите ја погодиле амбасадата при што убија тројца кинески службеници.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Џет Сет

Извор близок до кралското семејство за агенцијата АП потврдил дека вакцината им била дадена на кралицата и принцот Филип од матичен лекар во замокот Виндзор.

КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА (94) И ПРИНЦ ФИЛИП (99) ЈА ПРИМИЈА ВАКЦИНАТА: Имунизација на кралската двојка изведена во замокот Виндзор!

Британската кралица Елизабета (94) и принцот Филип (99) ја примија вакцината против ковид...

Исто така пејачот Радиша Трајковиќ Џани, беше брутално претепан во 2016 година пред неговата куќа во Миријево.

ПЉАЧКА НА ВЕКОТ: Саша Поповиќ ограбен, украден накит вреден 100 илјади евра

Српските пејачи и познати личности некогаш беа на мета на разбојници! Една од најголемите...