Дваесет години од смртта на elеjко Ражнатовиќ Аркан ќе одбележат 15 јануари.

Објавил: Сара Фемина | 11 јануари, 2020 13:48

ЦЕЦА ОТКРИ ТАЈНИ КОИ ГИ ЧУВАШЕ 20 ГОДИНИ: Сликите од убиството на Аркан секој ден ми се пред очи

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Цеца Ражнатовиќ открива за Курир.рс како го продолжила животот после голема трагедија и како таа и нејзините деца Анастасија и Вељко го чуваат споменот на Аркан, кој беше убиен на 15 јануари 2000 година.

Дваесет години од смртта Жељко Ражнатовиќ Аркан ќе одбележат на 15 јануари.

Најмногу Аркан го опишува како вистински господин, приватно мирен и обичен човек. Светлана Цеца Ражнатовиќ, неговата вдовица, непосредно пред да поминат двете децении откако нејзиниот сопруг почина, Курир направи емотивна исповед за најтажниот ден во животот.

– Тоа е најлошото и најтешко време во мојот живот. Ден како и секој друг се претвори во кошмар. Отидовме во бутик да купиме гардероба и, како што се сеќавам, околу половина пет, се случи ова грозно дело. Поминаа 20 години … Се обидов напорно да ги потиснувам овие трауматски слики низ годините, но тие сè уште ми се во очите. Не можам да сменам ништо – започна Цеца и продолжи со воздишка:

Свадбена фотографија од Цеца и Аркан.

Најчувствителна рана

– Тешко е, тоа е најчувствителната рана. Се надевам дека разбравте зошто избегнувам да зборувам за тоа. До ден-денес, немам одговор на прашањето зошто се случило. Зошто три лица се лишени од своето право на живот? Тешко е да се зборува за убиство на таткото на моите деца.

Цеца откри дека многупати поминала низ тешки времиња по трагедијата, мислејќи дека нема да може да продолжи понатаму.

– Имаше многу прашања, многу тешки моменти, како и ситуации од кои мислев дека нема излез. Не поминува ниту еден ден да не помислам на Жељко и моментот на неговото брутално убиство и состојбата во која го најдов. Се чувствувам многу, многу разочарана што троен убиец сè уште не е екстрадиран во нашата држава. И, секако, се чувствуваат и другите две семејства на жртви покрај мојот сопруг. Дури и по две децении, не го научивме мотивот за убиствата и кој стои зад тоа. Особено боли да се знае убиецот, кој сè уште не е ставен во затвор – вели таа.

– Ние зборуваме за него секој ден во куќата. Во текот на сите овие години тој беше присутен низ приказни и ситуации. За жал, немаме многу спомени, но ги имаме снимено првите родендени на Анастасија и трите родендени на Вељко, како и нивните споделени фотографии.

Преживеав траума тој ден и верувајте ми дека не можам ни да ги запомнам нашите последни зборови. Останува голема празнина и долга борба да ги натераме децата на вистинскиот пат. Местото на Жељко во моето срце и живот никој не може да го заземе – заврши Цеца.

Во 1972 година со само дваесет години, илегално имигрирал на запад, надевајќи дека ќе се пронајде таму себе си. Во странство се сретнал а и се запознал со многу поранешни југословенски злосторници, кои подоцна ќе бидат убиени или уапсени. Аркан исто така се смета дека е и атентатор во повеќе држави во Европа, како Белгија, Холандија, Шведска, Германија. Бил затворен во Белгија во 1974 година, од каде во 1977 година побегнал. Повторно бил уапсен во Холандија во 1979 и повторно побегнал 1981 година, каде бил ранет во судирот со полицијата. По сите тие криминални дела бил прогласен за десетиот најбаран криминалец во светот во потрага и од Интерпол.

Цеца исто така раскажа спомени од денот кога го запознала Аркан и признала дека сонувала да се омажи за него.

– Се сеќавам кога го запознав, единствената работа за која размислував беше како посакувам да бидам сопруга на таков господин, заштитник. Покрај него, секоја жена би се чувствувала безбедна и сакана на светот. Така се чувствував сите шест години од животот заедно. Поради тие убави моменти и денес, се сеќавам само на феноменалните работи од нашиот живот заедно. Се сеќавам на него во убави ситуации и се обидувам да ги задржам во сеќавање. Не можам, ниту сакам да навлегувам во деталите од тој ужасен ден затоа што тоа е повторно копање низ раните – вели Ражнатовиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Коронавирусни инфекции се потврдени во Франција, Германија, Јапонија, САД, Австралија, Сингапур, Макао, Малезија, Камбоџа, Шри Ланка, ОАЕ, Јужна Кореја, Виетнам, Тајланд, Канада и Непал.

НОСТРАДАМУС го предвиде коронавирусот: ЕВЕ КОГА ЌЕ СЕ УНИШТИ ВИРУСОТ (ВИДЕО)

Епидемијата на Коронавирус уби повеќе од 2.600 луѓе и зарази скоро 80.000 ширум светот –...

За лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денес, освен обвинителството и одбраната, прашања имаа и родителите на убиените момчиња.

АХМЕТИ СВЕДОЧЕШЕ ВО “МОНСТРУМ”: Јас сум лидер на политичка партија, а не директор на театар

Лидерот на ДУИ Али Ахмети сведочеше за случајот „Монструм“. За лидерот на ДУИ, Али...