Според податоците ажурирани во делот „Светски факти“, се проценува дека 36 проценти имаат пристап до електрична енергија во урбаните делови на Северна Кореја, а 11 проценти во руралните области, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап.

Објавил: Рејхан Бајрами | 6 февруари, 2021 18:43

ЦИА ДЕТАЛНО СЕ ЗАНИМАВАШЕ СО ЕЛЕКТРИЧНАТА МРЕЖА НА СЕВЕРНА КОРЕА: Само 26 проценти од населението има електрична енергија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Само 26 проценти од населението во Северна Кореја имало електрична енергија во 2019 година, според проценката на американската агенција ЦИА објавена денес.

Според податоците ажурирани во делот „Светски факти“, се проценува дека 36 проценти имаат пристап до електрична енергија во урбаните делови на Северна Кореја, а 11 проценти во руралните области, објави јужнокорејската новинска агенција Јонхап.

Земјата е во неволја поради честите исклучувања поради меѓународните санкции поради нуклеарната и балистичката програма.

ЦИА забележа дека пристапот до електрична енергија стагнира со години, уште пред 1990 година и додава дека во таа земја живеат околу 25,8 милиони луѓе.

На крајот на 2016 година, годишното производство на електрична енергија беше 16,57 милијарди киловат-часови, а потрошувачката достигна 13,89 милијарди.

Северна Кореја доби 45 проценти од својата електрична енергија од термоелектрани и 55 проценти од хидроцентрали.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика...

Учеството е над 90 отсто, а во изминатите седум дена, во просек е 93 проценти и станува збор за 10 до 12 илјади вакцинации дневно!

Грчкиот министер за здравство: Во јули колективен имунитет во Грција

До крајот на јуни или средината на јули ќе биде вакциниран еден голем дел од грчкото...

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката партија на премиерот Бојко Борисов, но би можело да биде тешко да се најдат коалициски партнери заради слабиот одѕив среде стравувањата од пандемијата.

Бугарите денеска избираат нова Влада, се очекува победа на Бојко Борисов

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката...