Проценето е дека Косовските резерви на јаглен,природен гас и метал вредат вкупно 500 милијарди долари.

Објавил: admin@magazin | 5 февруари, 2022 21:00

ЦИА открива: Косово вреди 500 милијарди долари

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Проценето е дека Косовските резерви на јаглен, природен гас и метал вредат вкупно 500 милијарди долари.

Како што пишуваат српските новини Експресо.рс пред неколку години се појавил текст под насловот: Зошто е Косово толку важен за Американците, Англичаните и Французите? 

Во тој текст се износуваат многу занимливи теории што се многу битни за разбирање на многу процеси, кои доведоа до турбуленции во јужната српска поркаина, под тој услов дека овие факти се вистински.

Текстот е и понатака актуелен како и пред неговото настанување, а овие денови го објавија и некои хрватски новини.
Од 14 август 2000 година Умник ја превзеде во управување “Трепча” на Косово и Метохија и од тогаш таа раководи со два дела, како и две правни лица,што само по себе подразбира дека има многу тежок статус и значење.
Во организациска смисла,компанијата е етички поделена на “Трепча” север и “Трепча” југ. На север се рудниците “Лепосавиќ”,рудници “Црнец” и “Бело поле”, површински коп “Корприш”, “Металургија” на олово Звечан.

Фото:Емил Вас
Tрепча е голем рудник на олово и цинк руда во Србија,која ја завзема западна,југозападна Србија  и јужниот дел од Копаоник и спаѓа меѓу најголемите рудници во Европа. Фото:Бета Емил Вас.

Во делот на “Трепча југ” раководат и работат Албанци,и тамо се наоѓаат рудниците Стар југ, Ајвалија, Кишница, Хемисла индустрија и фабрика на акомулатори. Од 1995 година надвор од Трепча се наоѓаат фабриките за индустриски батерии  “Фамипа”, “Призрен” и “Фапол-Подуево”.

Американските стручњаци проценуваат дека  јагленот на Косово вреди 500 милијарди долари и дека треба да не чуди, затоа што таа теорија е многу занимлива на мултинационалните компании кој се борат за што подобра позиција на тој простор.
Темата ” магичните богатства” прв пат е почната пред 10 години. Тогаш е објавен важен податок за природните богатства која Косово има: Огромни количини хром (20 посто од вкупната количина хром на светот),никел,цинк,магнезиум,жива,сребро,злато и други метали. Проценето е дека Косовските резерви на јаглен,природен гас и метал вредат вкупно 500 милијарди долари. Таа процена малку покасно, ја потврди и ЦИА во еден од своите извештаи во кој е наведен дека меѓународните стандарди Косово, вреди два пати повеќе од Србија,односно дека јужна покраина вреди 500 милијарди долари, додека Србија со Војводина без Косово вреди околу двесте милијарди долари.

Спрема процените УНМИК/А кој истовремено објави што косовските рудници можат да понудат на светските рударски компании,на прво место,како најзначаен ресурс, странските стручњаци најмногу би го ценеле цинкот и оловото.

Спрема тие процени,на локацијата “Бело Брдо”, “Црнец” и “Стар југ” и “Ново брдо” има вкупно 21,5 милиони тони руда која содржи олово,цинк и сребро во тие количини на економски исплатливи важни работи за експотација.

Од 14 август 2000 година Умник ја превзеде во управување “Трепча” на Косово и Метохија и од тогаш таа раководи со два дела, како и две правни лица,што само по себе подразбира дека има многу тежок статус и значење. Фото:А.П

Освен тоа се нуди и околу 1,7 милиони тони боксид а комплексот “Фероникл” со околу 14 милиони тони руда во кој има 1,3 посто никел и 0,7 посто кобалт.

Специјално дизајниран ДРОН за ниски летови ги собирала геофизичките податоци ширум Косово уклучувајќи и магнетни полиња,електро магнетика и радиометрика гама за зраци.Истражувањето го спроведе заедничката Воздушна група (Joint Airborne Geoscience Capability) .

Северот на Косово не е сектор без јаките снаги на КФОР а тука дојдоа Американци и Германци во името на цела Америка. За Трепча се борат амбасадорот на оваа земја во Приштина Кристофер Дел, а за Германија Ангела Меркел која од Србија бара да се откаже од таа покраина и да го признае независно Косово.

Кој ќе победи во оваа игра останува да видиме.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Според податоците на Државниот хидрометеоролошки завод утрово снег паѓа и во низините. Паѓа во Огулин, кој, како што можете да видите на насловната фотографија, побеле.

ФОТО: Во Хрватска над 30 сантиметри снег – се расчистуваат автопатите

И утрово во дел од Хрватска врне снег, додека во останатиот дел од земјата има дожд...

„На јавна расправа го испраќаме Законот за дополнителен данок на добивка. Тоа значи дека оние кои имаат повеќе ќе им помогнат на оние кои имаат помалку. Сметаме дека ваквиот вид данок би бил солидарен придонес“, кажа Пленковиќ на седница на владата, додавајќи дека „не станува збор за казнување на оние кои се успешни“.

Министерот за финансии Марко Приморац на конференција за медиумите ги изложи деталите на предложениот закон, наведувајќи дека тој данок пред сè е наменет за редистрибуција на профитот на даночните обврзници кои ќе остварат значително поголеми нивоа на добивка во однос на четиригодишниот просек.

Тој потсети дека во хрватскиот даночен систем за добивката веќе постојат две стапки и два прага, а со новиот данок во оваа кризна ситуација фактички се воведуваат уште еден праг и уште една стапка.

„Оние чиј приход е поголем од 300 милиони куни (39,7 милиони евра) ќе плаќаат данок на екстра профит. Тие ќе имаат стапка од 18 отсто данок на добивка, и дополнителен данок кој ќе зависи од нивото на профит во 2022 за оние што ќе бидат за 20 отсто над просекот во последните четири години“, кажа Приморац.

Според него, кога сè ќе се собере ако некому добивката во 2022 му била, на пример, 50 отсто поголема во однос на четиригодишниот просек, неговата ефективна стапка на данок на добивка би била 24 отсто, а на оној чија добивка пораснала 100 отсто во однос на последните четири години, ефективната даночна стапка ќе му биде околу 30 отсто.

Хрватска воведува данок на екстра профит

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ најави воведување данок на екстра профит во таа...