На повисоките места и на планините, како и во источните предели се очекува формирање на снежна покривка од 10 до 20 сантиметри, локално и повеќе. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 0 до 7 степени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 март, 2020 10:06

Циклон над Македонија- врнежите ќе се задржат до петок!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

До крајот на денов под влијание на циклонска активност, времето во државава ќе се задржи претежно облачно со повремени врнежи претежно од снег. Во јужните предели на некои пониски места ќе има врнежи од дожд и снег а на повеќе места ќе се формира снежна покривка од околу 5 сантиметри, понекаде и до 10 сантиметри.

На повисоките места и на планините, како и во источните предели се очекува формирање на снежна покривка од 10 до 20 сантиметри, локално и повеќе. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 0 до 7 степени.

Пролетниот снег кој заврна вчера ги изненади граѓаните на Македонија.

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи претежно од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Максималната дневна температура на воздухот се очекува да се искачи до околу 3 степени.

Потоа од утре попладне и навечер се очекува незначително затоплување на времето. Токму поради ова на пониските места врнежите од снег ќе преминат во врнежи од дожд, повремено во дожд и снег и на некои места ќе бидат нешто поинтензивни. Најголемо количество на врнежи се очекува во источната половина, локално и над 40 л/м2. Снежната покривка во овие делови до утре изутрина на некои места можно е да достигне и над 30 сантиметри.

Максималните дневни температури од утре ќе бележат тенденција на незначително покачување, истите некаде од петок ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 13 степени. И покрај помалото затоплување на времето, сепак и понатаму ќе биде посвежо од вообичаеното.

Подготви за Фокус: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со врнежи кој ќе бидат претежно од снег, иако повремено има услови и за врнежи од дожд и снег

СНЕГ И ДОЖД ВО ЗЕМЈАВА: Детална временска прогноза!

Нашата територија до крајот на денов ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност....

Повеќе застапени врнежите ќе бидат во попладневните и во вечерните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, истиот повремено и тоа особено на север и долж Повардарието ќе засилува. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 17 степени.

ТОЛКУ ОД СОНЦЕТО: Наредните денови дожд и снег!

До крајот на денов, времето во државава ќе биде променливо облачно со повремени локални...

Во Скопје и околината претпладнево ќе биде сончево, попладне локално ќе има повеќе облачност кога ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 16 степени.

Радувајте се денес на сонцето, од утре дожд и снег!

Во текот на претпладнево во државава времето ќе биде претежно сончево и релативно...

До крајот на денов во државава времето ќе биде променливо облачно со локални послаби врнежи од дожд а на планините од снег.

ДЕТАЛНА ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Следува покачување на температурите во Македонија!

До крајот на денов во државава времето ќе биде променливо облачно со локални послаби...