Временска најава

Објавил: Сара Фемина | 20 март, 2021 15:49

ЦИКЛОН НАД МАКЕДОНИЈА: СНЕГ ЌЕ ЈА ПОКРИЕ ЗАПАДНА И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА – НА ПЛАНИНИТЕ СЕ ОЧЕКУВА НОВ СНЕГ И ДО ПОЛОВИНА МЕТАР

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Дочекот на пролетта оваа година ќе биде типичен зимски поради тоа што нашата територија понатаму ќе биде под влијание на циклонска активност и на изразен влажен и студен воздушен бран. Токму поради ова за време на викендов и на почетокот од следната недела ќе имаме облачно време со врнежи од дожд и снег на повисоките места и на планините.

На повеќе места врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ (локално над 35 л/м2 воден талог). На повисоките места ќе се формира нова снежна покривка, додека на планините истата ЗНАЧИТЕЛНО ќе се зголеми ( локално и за околу 50 сантиметри, можно и повеќе).

Повремено и тоа поради заладувањеото врнежи од снег ќе има и на некои од пониските места, особено во западната и северната половина од државава. Снежна покривка ќе се формира и на некои од пониските места (од 15 до 20 сантиметри, локално можно е и повеќе).

Локално пад ќе има услови и за развој на нестабилна облачност која би била проследена со појава на грмежи, со што ваква појава е можна и на местата каде што ќе паѓа снег.

Ќе дува слаб до умерен ветер кој локално и повремено ќе засилува, истиот во југоисточните и во источните предели ќе биде од источен и од југоисточен правец. Во останатите предели ќе биде од североисточен правец. Од понеделник па натака ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец

За време на овој бран на врнежи во Скопје и околината ќе има врнежи од дожд, додека на околните повисоки места и на планините врнежите ќе бидат од снег со што ќе дојде до формирање на нова снежна покривка. Повремено услови за врнежи од снег ќе има и во делови од Скопската котлина, има услови да се формира тенка снежна покривка во следните денови (од 5 до 10 сантиметри, локално и повеќе).

Минималните температури на воздухот се повеќе ќе опаѓаат па така во следните денови ќе се спуштаат во интервалот од -6 до 3 степени, додека максималните ќе се искачуваат во интервалот од 1 до 10 степени на крајниот југоисток.

НАПОМЕНА: Температурите кој се очекуваат во следниот период ќе бидат значително под просекот за овој период од годината.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 26 степени!

ПРОДОЛЖУВА ТОПЛОТО ПРОЛЕТНО ВРЕМЕ – ОД СРЕДА ПОПЛАДНЕ УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе...

Повремено ќе има нешто повеќе облачност а особено во сабота ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

СТАБИЛНО И ТОПЛО ВРЕМЕ – ЗА ВИКЕНДОТ СЕВЕРЕН ВЕТЕР И МАЛ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

Денес, како и во следните денови продолжува периодот на претежно стабилно, суво и сончево...

Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од западен и од југозападен правец. Температурите ќе се движат во интервалот од 18 до 26 степени.

ПРОДОЛЖУВА ПРЕТЕЖНО СТАБИЛНОТО И ТОПЛО ВРЕМЕ – МАЛ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

Денес времето ќе биде умерено, локално и позначително облачно а ќе има услови и за...

Повремено и локално ќе има нешто повеќе облачност а само утре ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретка појава на грмежи.

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: ПРОДОЛЖУВААТ РЕЛАТИВНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ

Продолжува периодот на претежно стабилно, суво и релативно топло време. Односно времето...