Пријателот од Заев ќе си ја проба среќата

Објавил: Едмонд Бекири | 23 мај, 2023 8:16

Ципрас денеска ќе го добие мандатот за формирање Влада

Фото/Текст извор: ©Магазин

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас претпладнево ќе биде примен од грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, која согласно одредбите од Уставот ќе му го додели мандатот за формирање Влада, јави дописничката на МИА од Атина.

Откако претседателот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис вчера го врати мандатот, сега оди во рацете на второ рангираната партија на парламентарните избори во неделата.

СИРИЗА освои 20,07 отсто од гласовите и 71 пратеничко место, со што е далеку од потребното парламентарно мнозинство од 151 пратеник за формирање Влада.

Веројатно е дека и Ципрас брзо ќе ѝ го врати мандатот на Сакеларопулу или воопшто нема ни да го прими, па така следна ќе биде третата партија односно ПАСОК – Движење на промена.

Откако ќе заврши циклусот со мандатите на првите три партии, предвидено е претседателката на Грција или да свика лидерска средба или да разговара со претседателите на сите партии во последен обид за формирање Влада и доколку е без резултат, следниот чекор е формирање службена Влада со една единствена цел да ја одведе земјата на избори.

Станува збор за формални уставни процедури што започнаа вчера, иако веќе е сигурно дека земјата ќе оди на втори избори, а Мицотакис предлага да бидат на 25 јуни, со што Грција експресно ќе се најде во втор предизборен период и не станува збор за втор круг, туку за нови избори.

На следните избори ќе се спроведе изборниот закон изгласан во 2020 година и ќе се примени мешаниот систем со засилена пропорционална застапеност, што значи и враќање на бонус пратеници за првата партија.

Бонусот нема да биде фиксен од 50 пратеници како претходно, туку бројот ќе биде во зависност од освоените гласови и ќе се движи меѓу 20 и 50 дополнителни пратенички места.

Нова демократија победи на парламентарните избори во неделата, но поради пропорционалниот изборен модел што не предвидува бонус пратеници за првата партија, не е во можност да формира еднопартиска Влада.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Балкан

Многу бргу се очекува влегување на сила на договорите и во останатите три држави потписнички

ОД ДЕНЕСКА СО ЛИЧНИ КАРТИ ВО АЛБАНИЈА И ВО КОСОВО Што ќе значи тоа за лекарите и за архитектите?

Многу бргу се очекува влегување на сила на договорите и во останатите три држави потписнички,...

Бугарија до септември 1944 година беше на страната на силите на Фашистите

БУГАРСКИ ИСТОРИЧАР ГИ ПОПАРИ СВОИТЕ СОГРАЃАНИ: Да не преминевме во антифашистичката коалиција границите на Југославија ќе беа до Софија!

Соседните земји можеа да бараат бугарска територија доколку Бугарија не влезеше во...

Душан дошол да го испрати владиката Атанасиј до манастирот Тврдош, каде што е погребан.

КОЈ Е ДУШАН ОБРЕНОВИЌ, кого косовците полицајци брутално го претепале: Се викал Сулејман, па станал православец

Душан Обреновиќ, момчето кое вчера беше брутално претепано од косовските полицајци...