Овие награди се доделуваат од 2009, а меѓу досегашни добитници се Хавиер Солана, Јоаким Гаук и ОБСЕ.

Објавил: Перо Милчин | 1 февруари, 2019 12:01

Ципрас и Заев среќни што ќе ја добијат наградата „Ewald von Kleist”во Минхен на 16 февруари

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Портпаролот на Минхенската безбедносна конференција, за „Дојче веле” потврдил дека и Заев и Ципрас ја прифатиле поканата, да учествуваат во доделувањето на наградите Минхенската безбедносна конференција.

Наградите се доделуваат од 2009 година, а меѓу досегашни добитници се Хавиер Солана, Јоаким Гаук и ОБСЕ.

Наградата „Ewald von Kleist” на Минхенската безбедносна конференција, оваа година, ќе им биде доделена на Македонскиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас за Договорот од Преспа, објави „Дојче Веле” на грчки јазик.
Волфганг Ишингер  претседателот на конференцијата, напиша дека „ двајцата премиери ќе бидат поканети на 16 февруари во Минхен да ја примат престижната награда” за време на 55-та конференција.

-Со доделувањето на наградата на Алексис Ципрас и Зоран Заев, Минхенската конференција за безбедност ја признава важноста на Договорот од Преспа за безбедноста и стабилноста и на Балканот, но и во Европа, пишува „Дојче веле” на грчки јазик.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата.

Денес е СПАСОВДЕН: Вознесение Христово!

Вознесение Христово или Спасовден — христијански празник кој се слави 40 дена по Велигден....

Рамазан е еден од петте столба на исламот. Останатите се верата, молитвите, поклонението и давањето милостина. Тоа е месец на добрина, милост, љубов и простување.

Муслиманите ширум светот денеска го слават РАМАЗАН БАЈРАМ!

Припадниците на исламската вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. Рамазан...