"Иредентистичките елементи ќе бидат избришани"

Објавил: admin@magazin | 18 јули, 2018 22:51

Ципрас уште еднаш дециден околу договорот: Македонско малцинство нема (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Мкд

Договорот ги признава релевантните одлуки на ООН од 1977 година, кога јазикот на нашите соседи беше регистриран како македонски, но со договорот има дополнителна и јасна формулација дека јазикот му припаѓа на семејството на јужнословенските јазици. Како што е наведено во Договорот, ова јасно го одделува од грчко-македонското јазично наследство и грчката цивилизација, вели Алексис Ципрас, грчкиот премиер во изјавата објавена на неговата интернет страница.

Во пошироката изјава Ципрас ги толкува точките од договорот кои, според него, значат нивна голема дипломатска победа и исполнување на црвените линии поставени од надворешната политика на Грција.

„Договорот, исто така, предвидува дека државјанството во патните документи на нашите соседи нема да се пишува како досега, „македонски”, туку „македонски/граѓанин на Северна Македонија”.

Грција ќе го признае државјанството на соседните граѓани како „граѓани на Северна Македонија”.

Сепак, од огромно значење за нас е тоа што нашите соседи ја презедоа одговорноста од Уставот да ги отстранат сите елементи што можат да се толкуваат како иредентистички.

На пример, термините за македонското малцинство се елиминираат, како и потребата за нивна заштита.

Од членот за заштита на границите ќе бидат избришани проблематичните референци кои се вклучени. Конечно, сите историски и иредентистички референци ќе бидат отстранети од преамбулата на нивниот Устав“.

Тој потсети дека ако уставните измени не бидат успешно завршени, поканата за влез во НАТО ќе биде откажана, а преговорите за членство во ЕУ нема да почнат.

На овој начин, Грција целосно ги штити своите интереси и не се откажува од нејзините релативни предности во процесот на преговори.

Длабоко сум убеден дека овој Договор претставува важна дипломатска победа и голема историска можност. Грчката влада целосно ги штити сите свои црвени линии, сите црвени линии на нашата национална позиција, бидејќи оваа позиција е воспоставена во текот на последните 20 години“, рече Ципрас.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што јави дописникот на МИА од Белград, потпретседателот на Народната партија (НС) и пратеник во собранието, Мирослав Алексиќ, кој со денови ја обвинува власта за поврзност во аферата, преку соопштение изјави дека тој решил да поднесе кривична пријава против Вучиќ и Вучевиќ затоа што тие ја одбиле неговата понуда да им помогне во составувањето на кривична пријава, така што тој би ги навел сите докази за случајот „Јовањица“, како и поради тоа што обвинителството со недели не одговара на повикот на Алексиќ да ги објави одговорите на сите прашања што тој ги поставил за аферата.

Кривична за Вучиќ и Вучевиќ за лажно пријавување и попречување на правдата

По кривичната пријава, која денеска ја поднесе градоначалникот на Нови Сад и потпретседател...

Имено, на 14 јуни 2018, во еден ден од судот беше прогласен стечај но и беше изгласан планот за реорганизација на компанијата со кој беше отпишан долгот од 28 милиони евра до „Топлификација“ што всушност се парите со кои е основана фирмата.

МЕГА СКАНДАЛ: Заев и Анѓушев вмешани во криминал тежок 200 милиони евра, заедно со Руси!

Преку 200 милиони изнесува штетата од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“ и со истата...

Денеска почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар на Џио Струмица и на македонската репрезентација во помлади категории.

Струмица во шок и неверување: Почина младиот одбојкар Стојчев

Струмичани во шок и неверување по веста за смртта младиот одбојкар Дени Стојчев. Денеска...

Вучиќ објави за кривичната пријава против себе, велејќи дека ќе биде поднесена од потпретседателот на неговата партија (СНС), со цел да се открие вистината за „Јовањица“ со покренување истражен процес пред полицијата и обвинителството, на која заедно со органски зеленчук одгледувана е и марихуана.

Кривична пријава за Вучиќ за скандалот со плантажа за марихуана

Милош Вучевиќ, градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска...