Болницата сега е под опсада затоа што заразениот началник имал контакт со многу колеги, како и со пациенти.

Објавил: Едмонд Бекири | 25 март, 2020 13:51

ЦРВЕН АЛАРМ ВО ХРВАТСКА: Началник на анестезиологија заразен со КОРОНА, 160 колеги во изолација- имал контакт со вработените

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од корона вирус е заразен раководителот на Одделот за анестезиологија, интензивна нега и третман при КБЦ.

Болницата сега е под опсада затоа што заразениот началник имал контакт со многу колеги, како и со пациенти.

Директорот на болницата, Марио Зовак, вели дека се тестираат сите колеги, како и пациенти на интензивна нега, а вистинската слика ќе биде појасна во текот на вечерта.
Добро е што никој нема симптоми на болеста во овој момент.

Само е познато дека тој бил во контакт со заразени лекари од КБ Дубрава пред извесно време.

Приемот на пациенти со итни случаи работи, освен тоа што операциите и итните процедури сега се изведуваат во изолиран оддел. Голем број на вработени се во изолација, така што дел од луѓето од резервниот тим, кои последните неколку дена чекаат дома, ќе се пензионираат од своите домови.

Исто така, еден млад специјалист во Центарот за дијализа во КБЦ, Сестри на милоста, е позитивен за коронавирусот, а сега 160 вработени се самоизолираат заради тоа, потврди Зовак.

Наодот на специјалистот се покажа како позитивен пред пет дена. Веднаш биле тестирани сите пациенти на Институтот, но за среќа, тестовите на пациентите биле негативни. Зовак рече дека болницата функционира нормално, а на помош им пришле двајца лекари и осум медицински сестри од Клиничката болница Дубрава.

Сосема не е сигурно од каде се заразил младиот специјалист, бидејќи епидемијата дошла во фаза кога веќе не станува збор за индивидуални случаи што може да се утврдат со сигурност каде дошле во контакт со вирусот.

Само е познато дека тој бил во контакт со заразени лекари од КБ Дубрава пред извесно време.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Активисти од неколку синдикати протестираа пред седиштето на „Ер Франс“ на аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз, за ​​време на денешните преговори за работни места во француската национална авиокомпанија.

АВИО-ГИГАНТОТ УКИНУВА 7.500 работни места: Добија 7 милијарди евра помош, а сега ги исфрлаат луѓето на улиците

Францускиот „Ер Франс“ и неговиот регионален огранок „Хоп“ објавија дека прекинуваат...

Претходно, Владата на Црна Гора донесе одлука да ги отвори границите на својата земја за девет држави, меѓу кои не е Србија.

СРПСКИ КОНТРАУДАР НА ОДЛУКАТА НА ЦРНА ГОРА: Забрането слетување на “Монтенегро ерлајнс” во Србија!

Врз основа на реципроцитетот, Дирекцијата за цивилно воздухопловство донесе мерка...

Тој рече дека „Ковид-19“ се шири брзо, особено во средини како што се старечки домови.

Директорот на СЗО порача: Корона вирусот е 10 пати посмртоносен од епидемијата свински грип во 2009 година!

Вирусот на корона е десет пати повеќе смртоносен од епидемијата на свински грип во...

„Целата одговорност за спроведување на полицискиот час е моја“, цитираше Саул за турскиот дневен весник Сабах.

Турскиот Министер за внатрешни работи ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Цела одговорност е моја, се повлекувам од функцијата!

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу денеска на Твитер објави дека...