-Црвениот крст на Република Македонија уште еднаш длабоко сочувствува со семејствата на загинатите и повредените граѓани во трагичниот пожар во ковид – центарот во Тетово, стои во соопштението!

Објавил: Сара Фемина | 9 септември, 2021 18:01

ЦРВЕН КРСТ ЌЕ ИМ ДОДЕЛИ ПО 30.000 ДЕНАРИ НА СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ВО ПОЖАРОТ ВО ТЕТОВО

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Црвениот крст на Република Македонија соопшти дека во знак на солидарност и хуман гест, на семејствата на загинатите во пожарот во ковид-центарот во Тетово ќе им додели еднократна парична помош во висина од 30.000 денари.

Црвениот крст на Република Македонија уште еднаш длабоко сочувствува со семејствата на загинатите и повредените граѓани во трагичниот пожар во ковид – центарот во Тетово, стои во соопштението!

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги одобри помош за семејствата на трагично починатите граѓани во пожарот во модуларената болница во Тетово.

Според информациите, износот на средствата кои ќе им бидат исплатени на семејствата е во висина по 60.000 денари посемејство.

АВМУ искажува најдлабоко сочувство за ужасната трагедија која се случи вчера вечерта во ковид центарот во Тетово.

Во Тетово се уште трае увидот по пожарот кој ја зафати модуларната болница, при што настрадаа 14 пациенти. Истрагата ќе треба да ја открие причината за пожарот, а засега се уште нема официјални информации.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Сега течат роковите за приговори, а конечните резултати за 80 општини и Град Скопје ќе бидат објавени по завршување на постапката за приговори.

Заев не може да прифати дека изгуби, па сега Мицкоски му е крив

„Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и...

Во првиот изборен круг победник е ВМРО-ДПМНЕ која доби 21 градоначалник. СДСМ во првиот круг освои 9 градоначалнички места, ДУИ слави во 3 општини, а Демократската партија на Турците во една општина.

Две општини ќе гласаат од почеток, информира ДИК

На денешната пресконференција во 20:00 часот, претседателот на ДИК, Александар Даштевски...

Таа се заблагодари на сите за поддршката од граѓаните но и на и ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса на Албанците, Алтернатива и на сите останати партии, движења, невладини организации, и напомена дека очекува уште поголема поддршка и во вториот круг.

Арсовска соопшти дека е во предност со околу 5334 гласа пред Шилегов

Резултатот од првиот круг од изборите покажува дека е време за модерно Скопје и дека...