Досега во земјата се направени вкупно 235.775 тестирања на Ковид -19.

Објавил: Рејхан Бајрами | 26 октомври, 2020 18:26

ЦРНА БРОЈКА- короната зема животи: Починаа уште 15 лица во Македонија!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на ковид-19!

Досега во земјата се направени вкупно 235.775 тестирања на Ковид -19.

-Скопје 116
-Куманово 4
-Штип 12
-Прилеп 23
-Тетово 10
-Струга 12
-Велес 7
-Битола 8
-Охрид 14
-Кавадарци 2
-Гостивар 10
-Струмица 6
-Крива Паланка 3
-Радовиш 2
-Кочани 3
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Кичево 6
-Ресен 2

Починати се 15 лица, двајца пациенти од Скопје (73 и 78г), еден од Куманово (68г), тројца пациенти од Тетово (60, 70 и 77г), двајца од Струга (73 и 75г), еден од Велес (58г), еден од Охрид (69г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (71г), еден пациент од Гевгелија (76г) и двајца пациенти од Кочани (49 и 68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 321 оздравени пациенти од:

-Скопје 189
-Куманово 12
-Дебар 1
-Штип 9
-Прилеп 15
-Тетово 8
-Струга 5
-Велес 1
-Битола 3
-Охрид 7
-Кавадарци 5
-Гостивар 3
-Гевгелија 7
-Струмица 16
-Крива Паланка 6
-Кочани 11
-Пробиштип 2
-Берово 3
-Валандово 5
-Свети Николе 4
-Кичево 6
-Ресен 2
-Неготино 1

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27199, бројката на оздравени пациенти е 18948, на починати е 934, а бројот на активни случаи изнесува 7317.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Оваа средба беше редовна коориданција околу отворањето на новите болнички капацитети за ковид пациенти во рамки на хируршките клиники.

ФИЛИПЧЕ НА РАБОТЕН СОСТАНОК СО КОЛЕГИТЕ ОД ХИРУРШКИТЕ КЛИНИКИ И КОВИД ЦЕНТРИТЕ НА ИНТЕРНИТЕ КЛИНИКИ

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче се сретна со д-р Александар Трајановски,...