EADRCC е основниот цивилен механизам за одговор при итни случаи.

Објавил: Рејхан Бајрами | 30 март, 2020 17:33

ЦРНА ГОРА БАРА ПОМОШ ОД НАТО: Ни требаат 320 респиратори, маски и ракавици!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Црна Гора побара од механизмот на НАТО маски, нараквици, респиратори и други заштитни и медицински потреби за да помогне во борбата против ширењето на вирусот корона.

Според „Подгорица њуз“, барање за помош е испратено до Евроатлантскиот центар за координација за реакција при катастрофи (ЕАДРЦЦ).

EADRCC е основниот цивилен механизам за одговор при итни случаи.

Во молбата објавена на веб-страницата на Алијансата и испратена до сите членки на НАТО и земјите партнери, Црна Гора бара помош за повеќе од 5,6 милиони хируршки маски, околу половина милион маски со филтри П2 и П3, околу 6,5 милиони ракавици, околу 250.000 очила, над 336.000 хируршки фустани и уште 100.000 водоотпорни престилки, како и 50.000 водоотпорни престилки, милион еднократни хируршки капки и перници.

Исто така, потребни се 320 респиратори, 20 бронхоскопи, 40 ларингоскопи, 20 абсорбери, 50 ЕКГ, два дефибрилатори.

Самиот НАТО нема резерви на респиратори и друга медицинска опрема, но помага на други начини, како што се логистика и транспорт. Уште шест лица се заразени со вирусот во Црна Гора, соопшти утринава Институтот за јавно здравје, со што бројката достигна 91.

Црногорскиот здравствен систем во моментов има 88 респиратори, изјави за „Дан“ директорот на Медицинскиот персонал за кризи, д-р Ранко Лазовиќ.

Тој изјави дека до крајот на неделава ќе се зголеми бројот на респиратори на 150.
Лазовиќ истакна дека здравствениот сектор е целосно функционален, но дека се подготвува за најлошото сценарио.
Тој изјави дека голем број на лекари и медицински персонал се во изолација заради ризик, но дека здравствениот систем на Црна Гора целосно функционира.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Меѓутоа, кога новинарите го прашаа дали е можно тој да биде толку неодговорен што не сторил ништо што им било препорачано на сите други заболени од коронавирус, (самоизолација, тестирање ...), Несторовиќ тврди дека не се однесувал неодговорно кон себе или кон луѓето од неговата окоКако гостин во една емисија, тој исто такапризна дека не бил во самоизолација затоашто имал премногу работа.лина.

Несторовиќ повторно шокира:Сигурен бев дека имав корона, но не бев во самоизолација!

Професорот д-р Бранимир Несторовиќ, член на кризниот персонал за борба против Ковид-19, ги...

Вирусот бил регистриран и кај тријажна медицинска сестра, која ги примала децата кои во понеделникот дошле во градинката во претшколската установа „Милка Диманиќ“ во Власотинце.

Се отворија пред два дена а денес прв случај на Ковид-19: Воспитувачка во градинка во Србија заразена од корона!

Српскиот министер за образование, Младен Чаршевиќ, рече дека има процедури кога вирусот...