-За влез во Црна Гора најверојатно ќе биде потребен негативен ПЦР тест или серолошки тест ЕЛЕСА, изјави Мугоша во гостувањето на утринската програма на телевизијата „Вијести“.

Објавил: Владо Марин | 14 август, 2020 10:59

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Црна Гора од утре ќе ги отвори границите за граѓаните на Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово, изјави директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша.

-За влез во Црна Гора најверојатно ќе биде потребен негативен ПЦР тест или серолошки тест ЕЛЕСА, изјави Мугоша во гостувањето на утринската програма на телевизијата „Вијести“.

На 22 јули Црногорското „Национално координативно тело за заразни болести“ повторно одлучи да прогласи епидемија на коронавирус на терирорија на целата држава.

Беа воведени се неколку нови привремени мерки за да се спречи ширењето на инфекцијата, а во исто време, во некои општини каде е намален епидемиолошкиот ризик, мерките беа ублажени.

Употребата на заштитни маски и надвор и внатре е задолжителна низ цела Црна Гора. Маски, исто така мора да носат деца постари од седум години, освен на плажи и во национални паркови, под услов да се чуваат настрана од други луѓе и други, претходно пропишани мерки.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

Заев и Филипче својата професионална релација ја префрлија и на приватно ниво, па сега често може да се видат заедно како возат мотори, заедно одат на скијање во Швајцарија, возат мотори.

Заев и Филипче заминаа за Дубаи, преку Истанбул

Заев и Филипче заминаа за Дубаи, преку Истанбул! Екс-премиерот Зоран Заев, заедно со...

Економијата во голема мера зависи од индустријата и услужниот сектор. Сингапур е светски лидер во неколку области.

СИНГАПУР УБАВИНА И ГЛАМУР: Еден од најбогатите земји во светот и најлесно место за правење бизнис!

Земјата е дом на повеќе милионери по глава на жител од која било друга земја. Светската...