Во Рожаје од 28 септември е забрането работење на угостителските објекти и домашните посети.

Објавил: Стојче Бушин | 26 септември, 2020 19:27

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО ВОВЕДУВА КАРАНТИН: Во овие 3 општини нема да смеат да ги напуштаат куќите од 22 до 5 часот наутро

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во Никшиќ, Беране и Андријевица, од 28 септември до 12 октомври, забрането е напуштање на станбени згради од 22 до 5 часот наутро, а забранета е и работа на угостителски објекти и домашни посети.

Денес, Институтот за јавно здравје го објави списокот на кумулативна инциденца на КОВИД-19 за локалните самоуправи од 12 до 25 септември, врз основа на што од понеделник ќе се применуваат нови мерки на Националното координативно тело.

Во Рожаје од 28 септември е забрането работење на угостителските објекти и домашните посети.

Во Котор, Будва и Подгорица, од 28 септември до 12 октомври, угостителските објекти имаат дозвола да работат до 22 часот, а максимално две лица можат да седат на маси.

Објаснето е дека растојанието од еден метар е задолжително помеѓу столовите на гостите!

Втората фаза од клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, развиена од рускиот истражувачки центар за вирусологија и микробиологија „Вектор“, ќе заврши во периодот од 28 до 30 септември, објави ТАСС.

Ана Попова, директор на Федералната служба за надзор на заштитата на потрошувачите и човечката благосостојба, изјави дека втората фаза од вакцината развиена од центарот „Вектор“ ќе заврши на крајот на септември.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцините, Мицотакис сепак вели дека тие остануваат на нивната позиција да ги признаат и тоа пред сѐ се однесува на руската вакцина, поради тоа што очекуваат туристи од Русија.

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската...

Границите на Грција за државјани на трети земји, меѓу кои и за македонските државјани се затворени речиси 15 месеци, откако лани, за време на првиот карантин во март, беше воведена одлуката, а оттогаш континуирано се продолжува.

Границите на Грција остануваат затворени за македонските државјани до 14 мај

Одлуката на грчката Влада за привремена затворање на копнените граници и забраната...

Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини беа доставени пред три недели, додавајќи дека Србија има доволно вакцини и дека доколку е потребно ќе продолжи да биде отворена за поддршка на пријателите и партнерите во регионот.

Брнабиќ: Србија и донираше на Македонија 13.000 дополнителни вакцини „Спутник В“

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера соопшти дека Србија и донирала дополнителни...

Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

Турција од четврток целосно се затвора

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган воведе „целосно затворање“ на национално...