Полициската управа на Црна Гора објави дека станува збор за повеќемесечна меѓународна акција, иницирана од црногорската полиција со холандската, британската и српската полиција.

Објавил: Мирко Бачиќ | 26 февруари, 2020 15:51

Црногорци паднаа во Венецуела со 5,7 тони кокаин: Ова се уапсените црногорските државјани(ФОТО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во бродот „Ареза“ во Венецуела се запленети 5,7 тони кокаин и уапсени се црногорски државјани, дознава Курир.

Полициската управа на Црна Гора посочи дека станува збор за повеќемесечна меѓународна акција иницирана од црногорската полиција со холандската, британската и српската полиција.

Во бродот „Ареза“ во Венецуела се запленети 5,7 тони кокаин и уапсени се црногорски државјани, дознава Курир.

Полициските власти објавија на Твитер фотографии од заплената и забележаа дека биле пронајдени тони кокаин и уапсени црногорски државјани.

Четворица црногорски државјани се уапсени во бродот „Ареза“ во Венецуела, а на одборот биле пронајдени 5,7 тони кокаин.

Според информациите добиени од Курир, уапсени се Ивковиќ Драгоjуб од Цетиње, Маркиќ Никола, Михаило и Васко Радоњиќ, кои се од Котор.

Кокаинот е втора најкористена илегална дрога, после марихуаната. Секоја година го користат помеѓу 14 и 21 милиони луѓе.

Употребата е најголема во Северна Америка, потоа Европа и Јужна Америка.

Во 2013, употребата на кокаин довела до 4,300 директни смртни случаи, што е зголемување од 2,400 смртни случаи во 1990.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Комисијата исто така го одобри предлогот на Франција да гарантира помош од 300 милијарди евра за да помогне во олеснување на економската криза погодена од пандемијата на коронавирус.

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ОДОБРИ ПОМОШ: Три држави ќе добијат милијарди евра!

Европската комисија одобри пакети за финансиска помош на Грција, Полска и Португалија...