Познатата изрека „додека има залихи“ предизвикува психолошки притисок кај потрошувачите. Впечатокот дека е нешто ограничено и дека времето истекува, потсвесно создава паника. Продавачите често тоа го прават со непотребните предмети, кои секојдневно најмалку им се трошат, користејќи поволни понуди, кои најчесто се илузија.

Објавил: Весна Петровска | 28 ноември, 2019 15:55

Црн петок – реален попуст или маркетиншки трик

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Големи попусти утре ширум светот, овој тренд го следи и Македонија, но прашањето веднаш се поставува колку е реален овој попуст во нашата земја.

Познатата изрека „додека има залихи“ предизвикува психолошки притисок кај потрошувачите. Впечатокот дека е нешто ограничено и дека времето истекува, потсвесно создава паника. Продавачите често тоа го прават со непотребните предмети, кои секојдневно најмалку им се трошат, користејќи поволни понуди, кои најчесто се илузија.

Насекаде има реклами дека прозиводите се на голем попуст дури до 70/ 80 посто. Но кога ќе влезете во продавниците се уверувате во суровната вистина дека може да се најдат производи со многу мал попуст. Што секаде во светото, не е така, таму се почитува реалниот попуст.

Но повеќе граѓаните не се наивни и не веруваат многу во овие попусти.

Велат дека трговците најпопуларниот ден за шопинг во светот, го користат како маркетиншки трик за да продадат повеќе производи. На овој ден најмногу се купува облека.

Од друга страна од малопродажните ланци за бела техника тврдат дека има големи намалувања на цените на дел од производите. Задоволни се од посетеноста на денешниот ден.

Иако за граѓаните попустите се нерални, од нив досега никој не се пожалил до Организацијата за заштита на потрошувачи. Но дали има манипулација со цените или не, не може да се докаже затоа што Пазарниот инспекторат подолг временски период нема директор, а на терен скоро и да нема контроли.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Заклучно со 27-ми април, сите податоци од регистарот се доставени до надлежните институции за натамошно постапување и до банките, кои имаат клучна улога како субјекти кои преземаат мерки за спречување на перење пари и финансирање тероризам.

Николовски: 90 проценти од правните лица го пријавиле вистинскиот сопственик во законскиот рок

Вкупно 69.284 субјекти, односно близу 90% од правните субјектите, во рамки на законскиот...

Министерот информираше за поддршката на Министерството за економија за компаниите од гостиварскиот регион и присуствуваше на почетокот на градежните работи на новата фабрика на компанијата „Алмеро“.

Бектеши: Во Гостивар ќе се реализираат нови инвестиции кои ќе отворат 500 нови работни места

Министерот за економија Крешник Бектеши неодамна беше во работна посета на општина...

​Делегација на германската фабрика „Гересхајмер", предводена од потпретседателот Оливер Бургел, одржаа работна средба со премиерот Зоран Заев на која беа презентирани плановите за инвестиции на компанијата во земјава.

„Гересхајмер“ денеска отвора фабрика во ТИРЗ Скопје 2, најавува и нова инвестиција

Германската компанија „Гересхајмер“ денеска официјално ќе отвори фабрика во Технолошко...

Министерот во емисијата појасни на кој начин е предвидено да се исплаќа финансиската поддршка во секторите кои што целосно се затворени, како и оние кои што се затворени со последната одлука на Владата од три недели.

Бектеши: Финансиската поддршка од Шестиот пакет мерки е реална, пари ќе добијат дејностите кои што се најпогодени

Финансиската поддршка од Шестиот пакет мерки е реална и предвидува поддршка за оние...