Клиничкиот центар во Крагуевац за 24 часа прими 11 пациенти заразени со вирусот корона, од кои шест се од Крагујевац, двајца од Батошина и по еден пациент од Јагодина, Звечан и Рашка.

Објавил: Сара Фемина | 12 јули, 2020 15:53

ЦРН РЕКОРД ВО СРБИЈА: 287 новозаразени лица од корона вирусот, 11 мртви

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа биле тестирани 4.050 лица за вирусот на корона во Србија, од кои 287 биле позитивни, а за жал 11 лица починале. Во моментов има 144 пациенти на респиратори.

Присуството на вирусот КОВИД-19 беше потврдено во геронтолошките центри во Обреновац, Матарушка Бања, Рума, Крагуевац, Домот Бежаниска коза, како и Службата за домашна помош на геронтолошкиот центар Белград.

Клиничкиот центар во Крагуевац за 24 часа прими 11 пациенти заразени со вирусот корона, од кои шест се од Крагујевац, двајца од Батошина и по еден пациент од Јагодина, Звечан и Рашка.

Слободан Милисавjевиќ, раководител на Одделот за пулмологија при Клиничкиот центар Крагуевац, за агенцијата Бета изјави дека 177 пациенти во моментов се хоспитализирани во болницата, од кои 107 се потврдени дека имаат инфекција со корона вирус, а 48 од нив чекаат на тест резултат.

Тој додаде дека меѓу пациентите, 28 од нив се негативни за вирусот на корона, но нивната клиничка слика „укажува на ковид“ и тие се во таква состојба што треба да се лекуваат во здравствена установа.

Според Милисавjевиќ, од вкупниот број хоспитализирани, 13 од нив се на респиратори, од кои двајца пациенти се на неинвазивна вентилација. Тој рече дека повеќето од пациентите се млади и средовечни.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

5.000 дози вакцина „Фајзер-Бајонтек“ одат кај здравствените работници низ цела Србија, а 5.000 дози во геронтолошките центри и институциите за социјална заштита.

До крајот на неделата во Србија ќе се вакцинираат 11.000 лица со вакцината против корона!

Од денес започнува имунизацијата на здравствените работници, проследена во првиот...

Потсетува дека на почетокот на кризата, Народната банка обезбеди ликвидност на државата и економијата, но и на банките како прво и последно прибежиште.

ЕВЕ КОЛКУ ЗЛАТО ВО РЕЗЕРВИ ИМА СРБИЈА: Народната банка објави колку е богата Србија!

Табаковиќ изјави дека Народната банка на Србија инвестираше една милијарда и 450 милиони...

Таткото на претседателот на Србија, Анѓелко Вучиќ, вечерва беше примен во болницата на Бежанијска коса, каде исто така се бори против вирусот корона.

СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ: Таткото на српскиот претседател Александар Вучиќ итно пренесен во болница!

Таткото на српскиот претседател Александар Вучиќ, Ангелко Вучиќ вечерва итно е пренесен...