Серијата и трагањето по вистината натераа илјадници туристи од целиот свет да се упатат на местото на најголемата нуклеарната катастрофа.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 јуни, 2019 15:47

Чернобил “стана туристичка атракција: Серијата го заживеа местото на најголемата несреќа во историјата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По завршувањето на најгледаната серија  „Чернобил“ која буквално ги сруши сите рекорди на гледаност, ова место стана вистинска атракција.

Серијата и трагањето по вистината натераа илјадници туристи од целиот свет да се упатат на местото на најголемата нуклеарната катастрофа.

Чернобил може да се пофали со голема посетеност особено во летниот период. Илјадници луѓе од светот наместо на тропските плажи се упатија на местото на најголемата нуклеарна катастрофа на електраната Чернобил.

По катастрофата која се случи во 1986-та година, во градот Припјат, нема веќе ниту еден жител. Се што било создадено е оставено онака како што било, а сите  600.000 жители, се евакуирале,па само вреемто остана да сведочи за овој немил нстан .

Инаку Чернобил е отворен во 2011-та за туристи, но до сега таму одеа само групи авантуристи.

Инаку, за посета на туристите постојат строги правила- движење со водич во група и тоа само во места кои се претходно проверени. Но, ништо во градот не смее да се допира или пак да се носи дома за спомен. Турата чини од 80 до 130 евра, заинтересираноста е огромна.

Чернобилска несреќа е најголемата несреќа во историјата на нуклеарните централи и до денес единствен случај на седми степен на нуклеарен настан според Меѓународната скала на нуклеарни настани.

На 26 април 1986 во 01:23:40 часот (22:23:40 по UTC) во нуклеарната централа во Чернобил , Украина дошло до експлозија. По првата, дошло до ланец од неколку експлозии и пожари кои создале радиоактивен облак во атмосферата кој потоа се раширил над широк географски регион. Радиоактивниот облак бил 30-40 пати поголем од оној што настанал над Хирошима.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

За овие избори акредитирани се 2.508 домашни набљудувачи, и 96 странски, како и 56 преведувачи и 55 странски новинари.

ДИК: Ова се најспецифичните избори досега- важечки се ливчињата на коишто е заокружен редниот број на кандидатот!

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ја одржа првата прес-конференција по отпочнувањето...

Според пресудата, таа помогнала во извршување на убиството кое според доказите го сторил Али Фуркан кој е во бегство.

СТИГНА КАЗНАТА- БОГ Е ГОЛЕМ: 19 години затвор за обвинетата за убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска која беше обвинета за убиството на 26 годишниот Пинета Секондо –...

На 15 јули в среда ќе се гласа на 3.480 избирачки места во шесте изборни единици во земјата.

Почна тридневното гласање на парламентарните избори: Днеска гласаат 716 лица со Ковид-19 и во самоизолација!

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот...

Сменија, продадоа се што можеа да продадат, буквално се се проблематизираше, па до она денеска последното, историјата и јазикот. Да го сопреме губењето на Македонија. Го кажувам ова сега за да немаме дилеми во иднина. Сега е моментот да гласате за Македонија, потенцираше Мицкоски од Штип!

Мицкоски: На 15- ти јули е последната шанса за спас на Македонија

Испраќам порака до вас кои сте разочарани од политичарите, од трулежот на системот,...