Цвеќиња ќе положат и делегации на Собранието и Претседателот на државата, како и претставници на политичките партии.

Објавил: Владо Марин | 2 август, 2021 10:40

Чествувањето на Илинден 2021 во Меморијален центар АСНОМ во Пелинце (Во живо)

Фото/Текст извор: ©kanal 5

Оваа година на 2 Август – Денот на Републиката во Пелинце говор ќе одржи премиерот Зоран Заев, кој ја предводи владината делегација.

Цвеќиња ќе положат и делегации на Собранието и Претседателот на државата, како и претставници на политичките партии.

Заев, е придружуван од првиот заменик-претседател во Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, заменик-претседателот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерката за одбрана Радмила Шекеринска ќе положи свежо цвеќе на споменикот пред Меморијалниот центар АСНОМ.

Тие ќе положат цвеќе во Меморијалниот центар на АСНОМ во 09:45, потоа премиерот ќе има обраќање на претседателот Владата Зоран Заев, по што следува завршен дел од културно-уметничката програма.

Во Пелинце Собраниска делегација ја предводи од потпретседателот Горан Мисовски, во состав Мирослав Јовановиќ, Лидија Тасевска и Бране Петрушевски, кои ќе положат венец свежо цвеќе. Најавена е и делегација на претседателот на државата, Стево Пендаровски.

Делегацијата на СДСМ во Пелинце ја предводи, заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска, придружена од организациониот секретар на СДСМ, Мартин Попов и пратеникот и претседател на ОО СДСМ Куманово, Мартин Костовски.

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ ја преводи пратеникот Бране Петрушевски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Откако ја поминаа првата бариера поставена од полицијата, дел од лицата се обидоа преку приватни имоти и дворови да стигнат пред зградата на ДУИ.

ХАОС ВО НАЈАВА: Демонстранти во Тетово се судрија со полицијата, бараат оставка од Заев

Во Тетово денеска се одржа протестен марш од кој учесниците побараа одговорност поради...

Заев посочи дека двете земји споделуваат уште една стратегиска цел–пристапувањето во членство во ЕУ!

Заев и Курти: Имаме силна политичка волја да ги засилиме и продлабочиме билатералните односи и соработката во сите области

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Косово Зоран Заев и Албин Курти...