Вонредна состојба веќе беше воведена од средината на март до средината на мај, но овојпат границите ќе останат отворени.

Објавил: Катерина Крстиќ | 5 октомври, 2020 10:44

Чешка проглaси вoнpeднa состојба

Фото/Текст извор: ©миа.мк

Во Чешка од полноќ повторно стапи во сила вонредна состојба поради големиот пораст на заразени лица со Ковид-19.

Владата на премиерот Андреј Бабиш одлучи да прогласи вонредна сотојба, што значи повторно ограничување на собирите и поголеми казни за оние кои не ги почитуваат епидемиолошките мерки.

Вонредна состојба веќе беше воведена од средината на март до средината на мај, но овојпат границите ќе останат отворени.

Во земјата ќе бидат ограничени собирите во затворено на 10 луѓе, а на отворено максимум 20. Спортските натпревари ќе продолжат, но без публика. За компаниите, продавниците и рестораните ќе важат нови правила.

Новиот рекорден број на заразени лица е достигнат во петокот со 3.792 случаи.

Според Европскиот центар за контрола на болести, во Чешка на 100.000 жители се заразени просечно 303,3 во последните 14 дена.

Оваа земја со 10,7 милиони жители има вкупно 82.446 заразени и 727 починати лица од коронавирус.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ова значи дека повеќе од два милиони луѓе низ Франција ќе мора да останат дома за време на викендот, освен во исклучителни случаи.

БРИТАНСКИОТ КОРОНАВИРУС ОТКРИЕН ВО СЕВЕРНА ФРАНЦИЈА: 2 милиони Французи во карантин за време на викендот

Неколку стотици илјади луѓе на северот на Франција се вратени во карантин поради зголемувањето...

Како што беше објавено во Виена, се дискутираше за испорака на руската вакцина, веднаш штом ќе биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

“СПУТНИК 5” ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО ЕУ: Курц и Путин разговараа за испорака на вакцини и идна соработка!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц разговараше со рускиот претседател Владимир...

„Лепливи бомби“, кои можат да се прицврстат на возилата и да се активираат од далечина, беа запленети за време на рациите извршени претходните месеци во Кашмир, изјавија за Ројтерс тројца високи служби за безбедност.

МАГНЕТНИ БОМБИ ЈА ЗАГРИЖИЈА ИНДИЈСКАТА АРМИЈА: Откриени во Кашмир и создадоа хаос во Авганистан!

Безбедносните сили кои се борат со повеќедецениски бунт во контролираниот дел од Индија...