Дали СДСМ им се заблогодарува на верните членови ?

Објавил: Узунов Бобан | 10 јуни, 2019 12:17

Чичаковски од митингаш на СДСМ, преку претседател на ДИК до управен судија иако си даде оставка поради несовесно работење? !

Фото/Текст извор: ©магазин

Поранешниот претседател на ДИK, Александар Чичаковски конкурирал за судија во Управниот суд. Чичаковски е познат во јавноста како поранешен претседател на ДИК во составот кој беше договорен после Пржинските преговори помеѓу тогашната власта и опозиција. 

Инаку Чичаковски беше на чело на ДИК кога американскиот амбасадор Џес Бејли ја откри аферата со бонусите за паралментарните избори во 2016та година, кога си поделиле дополнителни четири плати.

ВМРО-ДПМНЕ го критикуваше Александар Чичаковски дека како претседател на ДИК обработувал за СДСМ, а бил и нивни активист. Своевремено опозицијата обвинуваше, дека Александар Чичаковски бил редовен на протестите организирани од СДСМ и можел да се забележи во првите редови.
 

Според одлуката донесена на затворена седница на 16 ноември 2017 година членовите на ДИК си изгласале бонуси во висина од четири и две дополнителни плати. 

Четири дополнителни нето исплатени плати добиле претседателот на ДИК Александар Чичаковски, заменик претседателот Реџеп Прекопуца, како и членовите на комисијата Атана Урумов, Виолета Дума, Игор Милев, Сабхи Јакупи, Сашо Срцев и Силвана Бонева. Членовите на ДИК Бедредин Ибраими и Асани Салија добиле дополнителни две нето исплатени плати во последниот месец. Вработените во ДИК и лани си поделиле слични бонуси.


Огласот за избор на управен судија беше објавен уште на почетокот на годинава, а денеска Судскиот совет соопшти дека тој од пријавените кандидати може да оди понатаму во изборот.

Неодамна одредени медиуми повикувајќи се на добро упатени судски  извори,објавија дека Чичаковски е личен избор на министерката Рената Десковска.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

На новите маички кои се голем хит во Грција, стои Сонцето од Кутлеш пред и по Заевото брусење на капаците од шахтите.

Грците се пошегуваа на наша сметка: Носат маички со изгребаното Сонце од Кутлеш

Откако пред четири дена Владата донесе наредба за отстранување на сонцето од Кутлеш...

Како што беше објавено наводно во телефонот на Боки биле пронајдени и експлицитни фотографии од нивното интимно дружење. Порталот објави дека фотографиите сега се во рацете на истражните органи во Скопје, кои утврдуваат дали врската на водителот и српскиот политичар има врска со аферата Рекет.

Пронајдени СМС пораки, експлицитни фотографии и две видеа кои докажуваат дека Боки бил во врска со српски политичар?

Откако завчера српски Телеграф излезе со насловна страна на која стоеше дека Боки...

Како што објави српски Курир, наводно  Боки нагласил дека ако тоа не го направат во рок од три дена, ќе изнесе во јавност докази за нивната вмешаност во рекетирањето, односно вмешаноста во случајот Рекет за кој тој е првоосомничен и во моментот се наоѓа во затворот во Шутка.

Боки 13 бара преместување на психијатрија, се заканил со докази против Заев

Првоосомничениот за случајот Рекет Бојан Јовановски испратил порака до државниот...