Во време кога на јавната администрација им се заканувааат со откази и работа во приватниот сектор, партиските кадри јавно се заблагодаруваат за вработувањата со книшка

Објавил: Мирко Бачиќ | 17 декември, 2018 15:02

Член на СДСМ од Прилеп јавно се фали дека го вработила партијата

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Активист на СДСМ, Петар Тошкоски, на својот фејсбук профил се пофали дека се вработил во општата болница во Прилеп, а особена благодарност за завршената работа, тој упатува до градоначалникот Илија Јованоски.

Му благодарам на мојот татко за неговото жртвување што го даде сета оваа година уназад од почетокот до крајот.

Му благодарам на градоначалникот Илија Јованоски за поддршката што ми ја пружа и што ми го осигура животното прашање во овие тешки мигови.

Исто така му благодарам и на претседателот на совет, Миле Талевски… -пишува Тошкоски на својот ФБ профил.

Како се “калеше” административниот “партиски” леб, или кому треба се да речиш фала за партиско вработување.

СДСМ во предизборната кампања ветуваше непартиска и ефикасна јавна администрација. Но, за разлика од тоа, во периодов на владеење на оваа партија, прилично е очигледно вработување во државната и јавната администрација со партиски кадри на сите нивоа.

Членови на нивните потесни семејства, пријатели и познаници се поставуваат на високи места без конкурс и без посебни критериуми. Единствениот критериум е да се членови на СДСМ или да се блиски со некој висок функционер на СДСМ.

Опозиицијата обвинуваше дека административните службеници биле казнувани неосновано и спротивно на Законот, спротивно на сите демократски права и начела.

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека се почнати активности за деполитизација на администрацијата.

со реорганизацијата, вишокот на административци ќе се понуди на приватниот сектор.

Со хоризонталната функционална анализа која првпат се прави, ќе следи реорганизација и оптимизација на администрацијата. Онаму каде што анализата ќе покаже дека може да се укинат, ќе се укинат, некои ќе се спојат, а ќе се формираат и нови институции. Никој нема да ја загуби работата, а на вишокот администрација ќе им биде понудено да бидат ангажирани во приватниот сектор. -информираше минатиот месец Манчевски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Уствари кога ќе види човек како селективно се апси, па се пушта, селективно се правеле случаи па се рекетирало, селективно се водат истраги и никој на крај политички не одговара.

МИЦКОСКИ: Кутри СДСМ сакале Мијалков да бидат, од понеделник ќе апселе- и него го надминавте и надградивте

Граѓанскиот активист и поранешен функционер на СДСМ Ивор Мицкоски, на социјалните...

Но, се повеќе од сигурен сум дека работата не е за смеење, туку е за плaaчење! И ми се чини дека никој веќе не е во состојба да завладее со настаните и стави крај на недовeeтното однесување.

СТОИЛКОВИЌ: Работава не е за смеење, туку е за плaчење – ГДЕ СУ ПАРЕ БРЕ?

-Гледам се смеете на ЗЗ и на сето она што скоро секој ден, понекогаш во повеќе наврати...

А, ете денеска Фроса Ременска обвинува дека е им повреден угледот, честа, и по 590 пат се осеќала небезбедна.

Јоци до Ременски: ФРОСКЕ маж ти зашо го нема више да куцка на фб дека ќе се играло ,,џандар збира” во понеделник?

Фроске, ако ти ко пратеник, која високо котира во владеачка партија, со маж прв ,,антитерорист”...

За Ѓунер затвор оти и сам не знае да си ги прераскаже колумните. Само Митко Хаџи Пуља ќе куртули.

НЕДЕЛКОВСКИ ЗА ОРДАНОВСКИ: Сашко бе, дете лигаво, Тешки времиња ќе ја погодат твојата банда, брат ти затвор за лажење за пари од Фонд за иновации

Тешки времиња ќе ја погодат твојата банда. Брат ти затвор за лажење за пари од Фонд...