Во пресудата пишува дека Ел Чека од 29 до 31 мај 2019 година, на социјалната мрежа ФБ, објавил повеќе тонски снимени прислушувани телефонски разговори, со што им овозможил на корисниците на социјалната мрежа и други неповикани лица да се запознаат со содржината на ваквите разговори. Адвокатот Асани вели дека не се задоволни ниту од пресудата ниту од текот на постапката.

Објавил: Весна Петровска | 23 јануари, 2020 15:29

Човекот кој ја ДРМАШЕ Македонија со шокантните БОМБИ доби пресуда: Ел Чека осуден на 1 година условен затвор!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Како што дознава Алсат, Основниот суд во Кичево донесе пресуда – условна казна затвор од една година, ако во наредните две години не стори ново кривично дело, за кичевчанецот Шеќерим Ахмеди, познат како Ел Чека.

Веста ја потврди и неговиот адвокат, Бесник Асани.

Во пресудата пишува дека Ел Чека од 29 до 31 мај 2019 година, на социјалната мрежа ФБ, објавил повеќе тонски снимени прислушувани телефонски разговори, со што им овозможил на корисниците на социјалната мрежа и други неповикани лица да се запознаат со содржината на ваквите разговори. Адвокатот Асани вели дека не се задоволни ниту од пресудата ниту од текот на постапката.

„Mислиме дека се направени многубројни суштински повреди на постапката, според кривичниот законик.Една од тие е што во ова дело не постои оштетена страна, кој е битниот и главен елемент во кривичната постапка.Ова го знае и еден студент од прва година на Правен фукултет, дека ако не постои оштетена странка, неможе да постои и кривично дело“, рече Бесник Асани-адвокат на Ел Чека.

Веќе неколку дена Ел Чека се заканува со нови бомби…

Асани вели дека ќе ја обжали пресудата пред Апелациониот суд во Гостивар.

Ел Чека постојано објавуваше видеа од разговори за за кои тврди дека се меѓу функционери на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ. Дел од разговорите се нови а дел како оној за „Сопот“ мегу Јанкуловска и Мијалков јавноста можеше да ги слушне уште кога СДСМ ги објавуваше бомбите. „Ел чека“ не го крие идентитетот, напротив испраќа пораки до функционерите од ДУИ меѓу кои и Али Ахмети, Муса Џафери и Бекир Асани дека ќе продолжи со објавување на снимки а ќе ги испрати и до ЦИА и Американската амбасада во Скопје. Или ќе бидат затворени криминалците или Заев ќе падне, пишува објавувачот на бомбите.

Материјалите ми се од Сами Укшини (командант Соколи), Ваљон Зека и Шек Халачи кои се во затворите на Македонија. Во случај мене да ми се случи нешто, одговорноста ќе биде нивна. Чекавме четири години за да има правда. Поседуваме многу видеа и нема да престанеме се дури нема истрага од меѓународната заедница, вели „Ел Чека“.

Дека овие тројца обвинети во „Диво Насеље“, кои добија од 40 години затвор до доживотна робија, стојат зад објавувањето на бомбите потврдува и адвокатот Насер Рауфи. Адвокатот вели лично разговарал со неговиот клиент Шех Калачи, кој од затворот во Шутка го замолил во нивно име да соопшти дека тие тројца ја преземаат одговорноста за објавувањето на бомбите а дека „Ел Чека“ само ги објавувал во нивно име.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје денеска се испишани 5 оздравени пациенти, кои по два негативни контролни бриса, во добра општа состојба заминуваат дома. На оваа Клиника примени се 4 нови пациенти, а во моментов се хоспитализирани вкупно 66 пациенти, од кои 7 пациенти се на механичка вентилација.

Уште две лица починаа од Коронавирус во земјава- бројот на заболени е 617!

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје почина едно лице од Куманово...

Бугарскиот премиер Бојко Борисов истакнал дека во моментов во светот нема лек за коронавирусот, но посочува дека нема ниту заболен кој што не е лекуван,пренесува БГНЕС, .

Борисов: Ќе испратам стотина заштитни скафандери во Македонија- браќата се гледаат кога е тешко!

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска најави дека Бугарија ќе и помогне на нашата...

Забраната не важи за полицијата, армијата, здравствените работници, како и за маркетите и рестораните кои се доставувачи на производи. Аптеките ќе работат непречено.

Од денеска полицискиот час од 16 до 05 часот!

Забраната за движење на населението на територија на целата држава, од денеска почнува...

Докторката од кожно беше меѓу првите заболени од коронавирусот, потврдено е дека зарази 6-мина колеги, а околу 200 беа во карантин. Истражителите собирале докази и од местото каде бил одржан семинарот на кој говорела докторката, се прави мрежа од сите лица со кои таа стапила во контакт.

Директорката на Кожна клиника Цаца- Билјановска и момчето од Карпош ќе одговараат за ширење на коронавирусот!

Истрагите за поранешната директорка на Клиниката за кожни болести и момчето од скопската...