Постојат два вида афродизијаци, оние кои влијаат психолошки и оние чие влијание е само физичко.

Објавил: Македонка Димкин | 15 октомври, 2019 23:21

Чоколадото и Алкохолот како топ намирници за подобар секс!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Иако афродизијаците се користеле пред илјадници години во Индија, Кина, Египет и други делови од светот, науката многу побавно постигнала да открие зошто овие растенија влијаат врз сексот.

Постојат два вида афродизијаци, оние кои влијаат психолошки и оние чие влијание е само физичко. Едно истражување спроведено во Канада, покажаа кои се најефективните афродизијаци според капацитетот да ја зголемат желбата и возбудата за секс, да ја подобрат функцијата на ерекциите или едноставно да овозможат позадоволувачко сексуално искуство.

Ете ги топ четирите афродизијаци според нив.

Женшен

Додатокот на женшен во секојдневната диета, обично помага многу при добрата функционалност на ерекциите кај мажот. Ова растение познато како „чудотворен корен“ од Азија има потенцијал да го подобри сексуалниот перформанс кај машките.

Единствената мана може да биде горчливиот вкус од земја, кој повеќе личи на лек, отколку на вкусен зачин.

Шафран

Друго повкусно афродизијачко растение со појака боја кој има позитивно влијание врз ерекциите е шафранот.

Иако доказите не се толку бројни колку за женшенот, шафранот е исклучително добар во комбинација со ориз. Но од друга страна, е и најскапиот зачин на светот.

Чоколадо

Кога се работи за создавање на романтично расположение, јадењето чоколадо може да ве однесе во таква состојба. 

Афродизијачките ефекти на чоколадото постојат најмногу благодарение хемикалиите на задоволство кои му ги пренесува на мозокот, како серотонин и ендорфин, велат истражувачите.

 

Алкохол

Иако не треба  да очекувате да го најдете алкохолот во топ листата на афродизијаци, позитивните ефекти на алкохолот од овој аспект вклучуваат намалување на одбранбените и ограничувачките механизми, олеснувајќи го процесот на уживање во моментот без премногу загрижување.

Но, истовремено се препорачува сепак да се пие умерено. Премногу алкохол може да предизвика дисфункција на ерекција, неубави бакнежи, а може и да доведе до нешто за кое што сериозно ќе се покаете подоцна.

Ефектите на чоколадото и алкохолот се психолошки, не физички. Но, тоа не значи дека не можат да помогнат во надградување на страста.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Според документите, мајката на екс економскиот директор на клиниката била заведена со дијагноза рак на бели дробови, за подоцна во истиот тој систем да заврши со дијагноза анемија.

Мајката на екс економскиот директор на Онкологија во систем била заведена со дијагноза рак на бели дробови, иако не била онколошки пациент

Мајката на поранешниот организациски директор на скопската Клиника за онкологија,...