Три дена подоцна, истото се случи и за време на бдеењето, а пријатен мирис се ширеше низ црквата.

Објавил: Сара Фемина | 4 април, 2020 11:56

ЧУДО ВО МАНАСТИР: Се расплакаа три икони, низ храмот се шири пријатен мирис- еве што вели свештеникот!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Чудо се случи во храмот на Преображение во Лјубовија минатата недела. Три икони од иконостасот мироточеа за време на Светата литургија, на која присуствуваа само свештенството, во согласност со забраната за собирање.

Иконите на Господ Исус Христос, Блажена Дева Марија и Светиот архангел Михаил мироточат неколку дена, на радост на тамошните верници.
Свештеникот Анчелко Ковачевиќ, кој служи во овој храм, раскажа што се случило.

Чудо се случи во храмот на Преображение во Лјубовија минатата недела. Три икони од иконостасот мироточеа за време на Светата литургија, на која присуствуваа само свештенството, во согласност со забраната за собирање.

– Некаде пред крајот на Светата Литургија, погледнав во иконата на Господ Исус Христос, а потоа забележав дека на дното на иконостасот има масло. Првата мисла ми беше дека се истурило масло. 

Меѓутоа, друг свештеник и црковник наскоро сватија дека тоа не е обично масло.

– Кога го избришавме маслото, исчезна и бојата од иконата. Мирисот беше убав. Тоа потсетуваше на мирот. Тогаш забележавме дека истата течност се појави под иконата на блажената Дева Марија, како и на Светиот Архангел Михаил – рече тој.

Три дена подоцна, истото се случи и за време на бдеењето и повторно пријатен мирис се ширеше низ црквата.

Јас навистина мислам и верувам дека во овие тешки денови Господ ни испраќа знак дека не нè заборавил – рече свештеникот.

Веста за овој феномен се рашири многу брзо кај христијаните во Србија, кои, како што велат, откриле утеха во моментите кога не им било дозволено да присуствуваат на литургијата во храмот три недели, заради забраната за собирање.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

Свети Василије Острошки ја исполни молбата на очајниот татко: Ќерка ми беше во автобусот на смртта и светецот го спаси моето дете!

Утрово во судир на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобил, загинаа...

Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата.

Денес е СПАСОВДЕН: Вознесение Христово!

Вознесение Христово или Спасовден — христијански празник кој се слави 40 дена по Велигден....

Рамазан е еден од петте столба на исламот. Останатите се верата, молитвите, поклонението и давањето милостина. Тоа е месец на добрина, милост, љубов и простување.

Муслиманите ширум светот денеска го слават РАМАЗАН БАЈРАМ!

Припадниците на исламската вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. Рамазан...