Ова претходно се случи само уште еднаш во 1999 година, кога започна бомбардирањето на НАТО на СР Југославија, па локалното население се плаши дека сега може да плаче поради растечките тензии и можниот вооружен конфликт меѓу Грција и Турција.

Објавил: Стојче Бушин | 5 октомври, 2020 13:48

ЧУДО ВО ЦРКВАТА НА СВЕТИ НИКОЛА: Богородица повторно плачеше, како за време на бомбардирањето на НАТО!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Црквата Свети Никола на островот Андрос во Грција пред неколку дена плачеше со фреската на Пресвета Богородица „Надеж на сите нас“.

Ова претходно се случи само уште еднаш во 1999 година, кога започна бомбардирањето на НАТО на СР Југославија, па локалното население се плаши дека сега може да плаче поради растечките тензии и можниот вооружен конфликт меѓу Грција и Турција.

Сепак, има и такви кои тврдат дека солзите всушност ја претскажале војната меѓу Азербејџан и Ерменија, бидејќи Ерменците, како и Србите и Грците, се православен народ.

Првото чудо на Андрос се случи во 1999 година, кога првата граната на НАТО падна врз Србија. Според сведоците, Богородица постојано плачела со денови и солзите капеле на подот. Меѓу окото и устата остана трага од солзи, а потоа Богородица повторно плачеше.

Островот Андрос е најсеверниот остров на грчкиот архипелаг Киклади, а локалното население деновиве повикува на покајание и се моли на Пресвета Богородица да ја заштити нивната војска во овие тешки моменти, кога се наоѓаат во сериозна опасност од воен конфликт, особено по судирот на грчките и турските воени бродови на источниот Медитеран.

Црквата Свети Никола е постојано полна.

Како што објаснува главниот уредник на Гласот на црквата, архиѓаконот Љубомир Ранковиќ, помазанието за икони и фрески е познато во православниот свет уште од античко време и обично предвидува тешки моменти.

Од друга страна, тој забележува дека не треба да се плаши од мирото на икони и фрески само по себе, бидејќи тие обично се лековити и лековити!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Со своите 16 години била најмладата партизанка во Првиот скопски партизански одред и прва жена партизан во партизанските одреди на Македонија.

СЛАВА И: На 17 години бугарите ѝ ја отсекле главата, па на кол ја шетале по велешките села

Со своите 16 години Невена Георгиева Дуња, била најмладата партизанка во Првиот скопски...

Во трагичиот инцидент загинаа 15 бугарски туристи. На бродот имаше над 50 луѓе од Бугарија кои патуваа кон манастирот „Свети Наум“. Бродот „Илинден“ потона на 200 метри од брегот.

Искршен споменикот на загинатите бугарски туристи во Охрид

Споменикот на брегот на Охридското езеро кој беше подигнат во спомен на бугарските...

Од 2 до 6 јануари постот се засилува и во тие денови, дури и во сабота и недела рибата не е благословена, препорачуваат црковните правила.

ДЕНЕСКА СЕ БОЖИКНИ ПОКЛАДИ: Утре почнуваат Божикните пости кои траат 40 дена

Од утре почнува Божикниот пост кој трае 40 дена. Денот пред почетокот на Божикните пости...

Утре во 18 часот, од СЦ „Борис Трајковски“ до Влада. Протестот, поради запазување на здравјето поради корона кризата, ќе биде со автомобили.

Мицкоски: Повикувам на натпартиски предупредувачки протест за одбрана на Македонија, за Илинден и АСНОМ

Протест сега, за да не биде предоцна! Ако нашите дедовци од 1941 до 1944 година се бореле...