Крајниот рок за доставување понуди за испорака на вакви возови е 15 март.

Објавил: Мирко Бачиќ | 13 февруари, 2021 21:21

ЧУДО ТЕХНИКА СТИГНУВА НА СРПСКИТЕ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Новите возови ќе имаат минимум 300 места, подно греење и ќе возат до 200 км на час

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерството за транспорт и инфраструктура објави јавна набавка на електричен воз.

Тоа е композиција за брзина до 200 километри на час, а бидејќи работите сега се во најблиска конкуренција, ќе има кинески производители за кои некој е тешко да се натпреварува според цената и квалитетот.

Крајниот рок за доставување понуди за испорака на вакви возови е 15 март.

Бараниот рок за испорака на првиот воз е крајот на октомври, а за дополнителните два до крајот на 2021 година. Очекуваниот гарантен период за возовите е две години од оперативното прифаќање.

Понудувачите исто така мора да обезбедат обука за управување и одржување на обуки.

Обврска на понудувачот е да обезбеди банкарска гаранција од три проценти од цената за сериозноста на понудата.

Ние работиме напорно за да ги направиме Српските железници да изгледаат како железници на модерна европска земја и работиме на тоа и сметаме дека ќе успееме. Работиме на тоа како понатаму да ја интегрираме пругата и да го зголемиме сообраќајот – наведува министерот за транспорт Томислав Момировиќ.

Потребната должина на возовите е 100 метри со минимум 300 места, под и греење над страничните зидови, и се наведува дека тие мора да имаат изолација од топлина и звук, LED осветлување, тоалети за помалку подвижни, бар за топли пијалаци, Систем за резервација на Wi-Fi и системи за аудио и видео известување.

– Многу скоро ќе одиме од тука во Нови Сад за 40 минути. Многу наскоро, граѓаните ќе видат кои се придобивките – забележува Момировиќ.

Да потсетиме, министерот Момировиќ на 6 јануари потпиша меморандум со кинеските компании „China Railway International“ и „CRRC Corporation Limited“, а потоа беше наведено дека документот претставува основа за потенцијална набавка на патнички возови за високо- брзински железници.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Како што наведе во продолжение, негативен ПЦР тест за влез во Србија не им е потребен на државјани на Мини Шенген – Северна Македонија, Албанија, плус Унгарија и Бугарија!

Македонските државјани можат да патуваат во Србија без ПЦР тест

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денес изјави дека не е точна информацијата дека...

Според него, 200 реакции се однесувале на вакцината „Фајзер“, 224 на „Синофарм“, 118 на руската, а во два случаи не било дефинирано која вакцина била аплицирана.

ВО СРБИЈА 626 СЛУЧАИ НА НЕСАКАНИ РЕАКЦИИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА

Во Србија пријавени се вкупно 626 случаи на несакани реакции по вакцинацијата против...

Според српските медиуми деталите од убиствата се толку монструозни, како да ги извршувале по примерот на касапите од Исламската држава.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Прикажани обезглавени тела со траги на тортура и малтретирање, дело на групата на Беливук

По седницата на Советот за национална безбедност, претседателот на Србија, Александар...