Швајцарија има една од највисоките стапки на тестирање. До 7000 луѓе можат да бидат тестирани за инфекција Covid-19 дневно.

Објавил: Македонка Димкин | 23 март, 2020 11:48

Швајцарија го прошири својот тест капацитет ќе се тестираат 7.000 дневно

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Швајцарија има една од највисоките стапки на тестирање. Швајцарија го прошири својот тест капацитет. Дури до 7 000 луѓе можат да бидат тестирани за инфекција Covid-19 дневно.

Поради недостаток на тест капацитети, БАГ препорачува кантоните да ги тестираат само пациентите од групата на ризик или оние чии симптоми се влошиле. Во меѓувреме, Швајцарија го зголеми капацитетот за тестирање. Врз основа на информациите од БАГ, „НЗЗ сум Сонтаг“ напиша дека до петок биле испитани 50.000 примероци. Швајцарија (5800 на милион жители) има една од највисоките стапки на тестирање во светот по Јужна Кореја (6150). Во Италија има 3450, во САД 313.

Познато е дека симптоми на ковид-19 се температура, кашлица и губење здив. Но, оториноларинголозите сега предупредуваат на уште еден симптом, за кој се претпоставува дека е поврзан со истата болест, а тоа е аносмија или губење на чувството за мирис, пренесуваат светските медиуми.

Аносмија е изненадно губење на мирисот, но без затнување на носот, понекогаш проследено со губење на вкусот (агеузија).

Затоа мора да се тестираат што повеќе луѓе.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Комисијата исто така го одобри предлогот на Франција да гарантира помош од 300 милијарди евра за да помогне во олеснување на економската криза погодена од пандемијата на коронавирус.

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ОДОБРИ ПОМОШ: Три држави ќе добијат милијарди евра!

Европската комисија одобри пакети за финансиска помош на Грција, Полска и Португалија...