Група што ги претставува швајцарските полицајци напиша писмо до Швајцарската полициска федерација (ФССП) во кое се наведува дека полицајците работат за луѓето, а не за светската елита.

Објавил: Владо Марин | 22 август, 2021 16:29

Швајцарската полиција застана покрај народот: Нема да спроведуваме мерки за ковид!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Швајцарската полиција застана покрај народот: Нема да спроведуваме мерки за ковид!

Полицијата во Швајцарија крева бунт против „Големото ресетирање“, одбивајќи да воведе ограничувања за пошироката јавност, што ги воведе владата.

Група што ги претставува швајцарските полицајци напиша писмо до Швајцарската полициска федерација (ФССП) во кое се наведува дека полицајците работат за луѓето, а не за светската елита.

Групата предупреди дека нема да примени рестриктивни мерки кои несразмерно ги кршат основните права на граѓаните.

Доколку мерките се спротивни на општото мислење на населението и непропорционално ги ограничуваат нивните основни права, многу полицајци повеќе не се подготвени да ги применат“, пишува групата во писмото. Иако писмото беше позитивно примено од швајцарската јавност, ФССП се обиде да го задуши бунтот тврдејќи дека писмото претставува само мал број полицајци. Адријан Гоглер од Конференцијата на командантите на кантонската полиција отиде подалеку, заканувајќи им се на полицајците со санкции доколку одбијат да ги спроведат мерките. „Службеник кој одбива да го спроведе законот може да биде санкциониран“, рече Гоглер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.