Новиот закон исто така ќе има обврска да ги обезбедува потребите на членовите на семејството за време на поднесувањето на апликациите за повторно обединување на семејството, што е воведено со привремениот закон.

Објавил: Сара Фемина | 9 април, 2021 5:15

Шведска ги заострува правилата за постојано вселување

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Законскиот план на социјалдемократската влада во коалиција со Зелените, треба да го замени привремениот закон што важи од 2016 година и да се продолжи во 2019 година, поради недостаток на консензус за постојан закон.

Според планот, бегалците би добиле дозвола за престој во траење од три години, што може да стане дозвола за постојан престој доколку исполнуваат одредени услови како што се познавање на шведскиот јазик и доволен приход.

Шведска ги заострува правилата за постојано вселување.

Во однос на своето население, Шведска е земја на Европската унија која прифати најмногу бегалци во 2015 година со повеќе од 160.000 пристигнувања, меѓу кои има и бројни Сиријци.

За десет години, земјата со 10,3 милиони жители обезбедила азил и овозможила обединување на семејствата за 400.000 луѓе, според центрите за имиграција.

Како што расте антиимиграциската партија, шведските демократи, главните партии во Шведска, вклучително и социјалдемократите на власт, направија пресврт кон построги политики во последните пет години, што резултира со намалување на бројот на дозволи за престој.

Со овој план, Шведска повеќе не е мамка за барателите на азил како што беше во 2014 и 2015 година“, рече социјалдемократскиот министер за миграциски работи Морган Јохансон.

Тој денеска го бранел планот што „гарантира одржлива регулаторна рамка на долг рок и гарантира дека принципот на ограничени дозволи за престој не предизвикува несразмерни ефекти“.

Овие основни правила се во согласност со оние во повеќето други земји на Европската унија“, рече тој на прес-конференција.

Новиот закон исто така ќе има обврска да ги обезбедува потребите на членовите на семејството за време на поднесувањето на апликациите за повторно обединување на семејството, што е воведено со привремениот закон.

Една и пол година пред парламентарните избори во септември 2022 година, лидерот на антиимиграциската партија Шведски демократи (СД) Џими Акесон ја критикувал одредбата во корист на малолетниците без придружба, на кои ќе им биде дозволено да го продолжат своето образование и ќе бидат опфатени со „хуманитарна заштита“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Неприфатливо е што 70 проценти од дозите на вакцини досега се дистрибуирани на граѓани од само 10 земји, а некои земји немаат ниту една доза, вели таа.

СТО: Компаниите мора да произведат доволно вакцини или да издаваат лиценци

Фармацевтските компании треба да произведат доволно вакцини против Ковид-19 за сите...

Успеавме да го моделираме влијанието на климатските промени според различните сценарија на растечки емисии на стакленички гасови врз екосистемот на Арктичкиот океан.

СЕВЕРНИОТ ЛЕДЕН ОКЕАН ОСТАНА БЕЗ МРАЗ? Научниците направија мрачна прогноза, до 2055 година сè ќе биде поинаку

Меѓународен тим на истражувачи предвидува дека Арктичкиот океан најверојатно ќе остане...