Граѓаните на ЕУ најмногу користат Интернет за е-пошта услуги, проследени со информации за стоки и услуги, испраќање кратки пораки, читање на интернет весници и списанија и само еден од пет корисници кои продаваат стоки и услуги преку Интернет.

Објавил: Сара Фемина | 27 јануари, 2020 22:21

Швеѓаните најмногу висат на Интернет: А погледнете која држава користи најмалку

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Интернетот го користат 87% од граѓаните на ЕУ на возраст меѓу 16 и 74 години во 2019 година, а најмногу е користен во Шведска – 98% од жителите и најмалку во Бугарија – 68%, објави денеска Евростат.

Граѓаните на ЕУ најмногу користат Интернет за е-пошта услуги, проследени со информации за стоки и услуги, испраќање кратки пораки, читање на интернет весници и списанија и само еден од пет корисници кои продаваат стоки и услуги преку Интернет.

57% од граѓаните на ЕУ користат Интернет за да учествуваат во социјалните мрежи, проследено со барање здравствени информации, слушање музика, остварување телефонски повици или остварување видео повици.

Наспроти општоприфатеното користење, поимите интернет и пајажина (web) не се синоними: интернет е збирка на меѓусебно поврзани сметачки мрежи, поврзани со бакарни жици, оптичковлакнени кабли, безжични врски и слично, додека пајажината е збирка на меѓусебно поврзани документи со користење хиперврски и адреси (Uniform Resource Locator / URL ), до кои што може да се пристапи со користење на интернетот. Покрај пајажината, интернет обезбедува и многу други служби, како е-пошта, споделување на податотеки итн…

Помалку од една од четвртина интернет-корисници на ЕУ се заинтересирани за учење преку Интернет, додека 30 проценти од корисниците на Интернет испраќаат и споделуваат содржини што ги создале.

Користењето на Интернет во ЕУ рапидно расте од 2007 година, кога го користеа 57 проценти од граѓаните и во 2013 година, кога три четвртини го користеа интернетот.

Интернет е јавно достапен систем на меѓусебно поврзани сметачки мрежи од целиот свет, кои пренесуваат податоци во форма на пакети со користење на стандардното множество протоколи означено како TCP/IP.

Се состои од голем број мали и големи, домашни, деловни владини и невладини мрежи, кои што заедно пренесуваат различни информации и услуги, како електронска пошта, директен разговор, како и меѓусебно поврзани мрежни места (websites) и други документи од Пајажината (Светска пајажина – World Wide Web, WWW).

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Во хотелите најбарани се тридневните празнични аранжамни, а она за што најмногу се интересирале гостите пред да резервираат е времетраењето на полицискиот час и безбедносните протоколи.

Туристите го наполнија Охрид

Велигденските и првомајските празници го раздвижија Охрид. Домашните туристи, но и...

Ексклузивниот ресторан Камник е популарен по дивечот кој го имаат на менито, како што е гулаш од срна, колбаси од мечка а и добри вина од нивната приватна винарија.

ФОТО: Гулаш од срна или колбаси од мечка. Што ќе јадат Заев и Вучиќ во Камник?

По примопредавањето на вакцините на граничниот премин Табановце Зоран Заев и Александар...

Тој пред десет години се раздели од Адријана Алачки со која има две деца. Последниве шест години е во врска со новинарката Маријна Дојчиновска, познато лице од ТВ екраните.

Љубовта на Алачки: Марина за првпат проговори околу нивната врска

Горан Алачки е познат како музичар кој македонската музика ја промовира насекаде низ...