Со ова се очекува, Шекеринска да се повлече од сите позиции во партијата предводена од Зоран Заев, оставајќи простор за нови ликови и тоа ќе му обезбеди на лидерот на партијата добра можност да ја освежи партијата и на крајот да го отстрани влијанието на поранешниот лидер на партијата, Бранко Црвенковски.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 јануари, 2020 15:06

Шекеринска се подготвува за нова позиција- ќе биде амбасадор во САД?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, го напушта бродот кој тоне. Албанските медиуми пишуваат дека таа се подготвува да преземе нова задача што ќе ја одалечи од домашната политичка сцена. На Шекеринска, која е една од клучните фигури на СДСМ во последните 20 години, ќе и биде доверена функцијата амбасадор на Македонија во САД, дознава порталот in7 од високи извори во СДСМ и владиниот кабинет.

Со ова се очекува, Шекеринска да се повлече од сите позиции во партијата предводена од Зоран Заев, оставајќи простор за нови ликови и тоа ќе му обезбеди на лидерот на партијата добра можност да ја освежи партијата и на крајот да го отстрани влијанието на поранешниот лидер на партијата, Бранко Црвенковски.

Медиуми информираат дека Шекеринска ќе ја напушти СДСМ, и ќе биде амбасадор во САД.

 

Во моментов во рамките на партиските структури, Заев го гледа поранешниот министер за земјоделство и сега генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски, како најверодостоен човек, кому му го довери процесот на реструктуирање, кој се чини дека започна и ќе заврши по предвремените избори на 12 април.

Сепак, за да се реализира овој тактички политички потег првично, Заев треба да победи на изборите, во спротивно неговата позиција на чело на партијата нема да биде сигурна, објави Курир.мк.

Планот на Заев со Шекеринска, не толку одамна, го најави и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, кој на седницата кога се гласаше Техничката влада предводена од Спасовски, во говорот рече дека „еден од членовите на владата се подготвува да преземе важни задачи во странство по изборите“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дај боже сите да бидеме како Зоран Заев и да бидеме сите флексибилни и да можеме да работиме – порача Јанчев.

Митко Јанчев: „Дај Боже да сме сите како Зоран Заев, државата ќе ни стане Швајцарија“

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, избран како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, на...

Ваквиот протест следува откако пред некој ден битолчанец беше брутално претепан со клоци и пендрек од страна на полициски службеник!

ВО ЖИВО: Протест против полициската бруталност во Битола

Граѓаните на Битола денеска излегоа на протест против полициската бруталност. Ваквиот...

Жителите на општината Сарај кои аплицираа за субвенции за набавка на клима инвертери во Град Скопје денеска имаат можност да ги предадат своите стари печки на дрва, нафта и други нееколошки енергенси, во дворот на средното училиште „Сарај“.

ЖИТЕЛИТЕ НА САРАЈ ГИ ПРЕДАВААТ СТАРИТЕ ПЕЧКИ НА ДРВА И НАФТА

Во општина Сарај денеска почна големата еколошка акција на Град Скопје и Владата за...

Мене, а верувам и повеќето граѓани ме интересира овој стручњак да каже кога во последните 8-10 години влегол во амбуланта или барем фатил слушалки?

Костадин: Дали членството на ВМРО знае дека против Вело Марковски се води постапка за тргување со наследство на државата

По повод изборот на д-р Вело Марковски во Ивршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, со коментар...