Мухамед Зеќири земал рекет од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи ?!

Објавил: Узунов Бобан | 12 септември, 2019 8:49

Шек Халачи од Кумановската група: Мухамед Зеќири земал рекет од поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи ?!

Фото/Текст извор: ©магазин

Шек Халачи од „Кумановската група преку својот Фејсбук профил го прашува директно пратеникот Мухамед Зекири дали е замолчен поради парите „рекет“ на Сулејман Реџепи?

-Дали е вистина дека после втората средба со посредникот се согласивте да извршите „Рекет“ и, од тогаш, веќе да не го спомнувате името на Сулејман Реџепи? Колку му зедовте? Како ги поделивте со посредникот? Колку и дадовте на „правдата“ да го затворите во фиока досието на Сулејман Реџепи што вие му го создадовте како и за да замрзнете десетици тужби против него?Се сеќавате на оправданите сомневања и неоспорливите обвинувања на пратеникот на СДСМ, Мухамет Зекири, кои ги упатуваше на адреса на Сулејман Реџепи, алијас „Жарко“? Го прашуваше неговиот премиер, Зоран Заев, дали Сулејман Реџепи е „заштитената мечка на државата“!

Пратеникот кој зборува албански јазик, охрабрен од неколкугодишната кампања што го разоткрива целиот криминалитет на Сулејман Реџепи, се мотивира и јавно, неколку пати во Собранието на Северна Македонија, постави прашања за да ја расветли вистината за фотографијата на која што се гледа Мула Сула со автоматски снајпер во рака, потоа за продажбата на визи за Хаџилак, потоа крадење на светите места, злоупотреба на службената положба со неплаќање придонеси на Оџите, злоупотреба на финансиите на ИВЗ, прашања што би го расветлиле криминалот на Сулејман Реџепи. За оваа цел, пратеникот што зборува албански јазик побара во ИВЗ да влезе финансова полиција за да се утврди фактичката состојба што зборува за екстремна криминализираност на ИВЗ.

Конечно, Мухамет Зекири се обрати и до Обвинителството!Оваа реакција на пратеникот кој зборува албански јазик, многу го загрижи Сулејман Реџепи, додека нас, кумановската група, овде во затвор, нè охрабри премногу да констатираме дека овој Курбан Бајрам ќе биде последниот што ќе го најде Сулејман Реџепи во ИВЗ ! Сепак, од неодамна, овде во затворот, кружат некои лоши информации, така што не им веруваме многу, но тоа не значи дека, за да расчистиме некои дилеми немаме право да го прашаме пратеникот што зборува албански јазик Мухамет Зекири: Дали е вистина дека, два месеци пред да избувне аферата „Рекет“ на Боки 13, двапати сте се сретнале и сте пиеле кафе во „Корнер“ со посредник на Сулејман Реџепи, за кого никогаш не зборувавте добри зборови , па затоа не сте ни помислиле дека некогаш ќе пиеш кафе со него? Дали е вистина дека оваа средба беше прифатена, откако ти беа ветени еден грст пари од Сулејман Реџепи со цел да не го спомнуваш неговото име во Собранието и да ја повлечеш твојата тужба во Обвинителството? Дали е вистина дека по втората средба со посредникот се согласивте да го извршите „Рекетот“ и, од тогаш, веќе да не го фаќате во уста името на Сулејман Реџепи? Колку му зедовте? Како ги поделивте со посредникот? Колку и дадовте на „правдата“ да го затворите во фиока досието на Сулејман Реџепи што вие му го создадовте? Пратеникот кој зборува албански јазик, Мухамет Зекири, на посредникот на Мула Сула му вети и уште „едно нешто“ кое треба да го реализира до крајот на оваа година! Покрај ова, на посредникот му ветил и остварување на сценариото на Сулејман Реџепи! Да најде „курбан“ кој ќе ја игра играта ако треба дури и со „колење на курбанот“! Дали е вистина дека Мухамет Зекири му ветил на Сулејман Реџепи целосна реализација на неговиот гаден план: наоѓајќи му некој кој би се жртвувал со неколку години затвор, (некојси Скендер Бузаку, тотално анонимен), за да го спаси Сулејман Реџепи моментално од судските процеси кои што требаше да започнат и кои му се закануваа со затвор на Сулејман Реџепи за изнуда, кражба, узурпација, злоупотреба на службената должност, непотизам, корупција и сл.

Планот на Сулејман Реџепи е да го компромитира судот во неговиот случај, и секој кој што ќе цели кон функцијата „реис“ ќе заврши во затвор, и така ќе се исполни визијата на Мула Сула: „Вечен реис “- обесхрабрувајќи ја неговата моќна опозиција! Дали е вистина дека Мухамет Зекири бил излажан од страна на Сулејман Реџепи во врска со целосната исплата на рекетот (харачот) и, како последица, многу се изнервирал, заканувајќи се дека ќе го смени со силата на релевантните државни институции? Можеби, пратениците што зборуваат  Албанци, никогаш не биле заинтересирани да го расветлат случајот на ликвидација на вистинските патриоти, туку секогаш се ангажирале за да се амнестираат и да се прогласат за „национални херои“ кодошите и криминалците! Мухамет Зекири има уште една шанса за да нè убеди дека е „добар дечко“: итно да побара, во име на институцијата „албански пратеник“, да започнат сите судски процеси кои во моментот се „замрзнати“ а се против Сулејман Реџепи и што е можно побрзо тој да биде донесен тука кај нас во затвор и да ни каже како разговарал со нас и како ние сме му ветиле дека ќе ги убиеме неговите непријатели ?! Тој јавно ја изјави оваа реченица! Ќе ни биде мило да ни ја каже и в’очи! Поздрав Муки!

Слава им на мачениците на нацијата, да живее албанскиот народ, вековита да ни биде Албанија, без кодоши и предавници. од Шек Халачи од „Кумановската група“, стои во неговиот пост на Фејбсук.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Земјава не се откажува и од планираните дози преку Ковакс-механизмот, за што е најавен состанок в петок на кој треба да се прецизира кога и колкава количина вакцини ќе дојдат во земјите кои аплицираа преку овој механизам!

ЗДРАВСТВЕНИТЕ ВЛАСТИ ЈА РАЗГЛЕДУВААТ МОЖНОСТА ЗА НАБАВКА НА КИНЕСКИ ВАКЦИНИ

Здравствените власти во земјава можно е да набават и кинески вакцини. Министерот за...

Интегративците пак го поддржаа иако во текот на денот Изет меџити сите прашања поврзани со зибери ги препрати на адреса на Артан Груби!

НАСЕР ЗИБЕРИ ИЗБРАН ЗА НОВ НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ СО 61 ГЛАС ЗА

Насер Зибери и официјално е избран за нов Народен правобранител. Со 61 глас за без ниту...

Токму ваквата тенденција низгодините покажа како Рамковниот договор се користисамо за вработување на корумпираните кадри на ДУИ и зајакнување на политичката моќ на оваа партија,која две децении е дел од секој владејачки режим.

Груби глуми биро за вработување – освен што е во министерство со 1460 вработени, сега ќе ги згрижува и „рамковните“

Дека Македонија одамна важи за држава во којапартиското влијание е навлезено во сите...