Од самиот почеток на кризата, Владата носи сеопфатни мерки во консултација со сите засегнати страни, како и со меѓународните финансиски институции, сѐ со цел задржување на ликвидноста на компаниите и на работните места за граѓаните.

Објавил: Сара Фемина | 20 април, 2021 21:58

Шестиот пакет економски мерки опфаќа 7 мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори од ковид-кризата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Шестиот пакет економски мерки опфаќа 7 мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори од ковид-кризата, во вредност од 17,8 милиони евра, со кои ќе се поддржат 10.000 компании, кои вработуваат околу 60.000 граѓани.

Со мерките предвидени се:
1⃣ Финансиска поддршка од 9,9 милиони евра за 6.000 угостители со околу 17.000 вработени;
2⃣ Со 2,5 милиони евра ќе се поддржат категоризирани – ресторани за свадби, „евент“ индустријата, игротеки, ноќни клубови, приватни детски одморалишта, фитнес центри, фотографи и фотографски студија;
3⃣ Категоризираните туристички агенции ќе бидат поддржани со 1,4 милиони евра;
4⃣ Финансиска поддршка од 30.750 денари ќе добијат и сите музичари и туристички водичи;
5⃣ Околу 2 милиони евра се наменети за поддршка за ликвидноста на компаниите;
6⃣ Со 1 милион евра ќе се поддржат медиумите кои емитуваат радио и телевизиска програма;
7⃣ Бесплатни 50.000 ПЦР тестови за странските туристи кои престојувале во државата.

Од самиот почеток на кризата, Владата носи сеопфатни мерки во консултација со сите засегнати страни, како и со меѓународните финансиски институции, сѐ со цел задржување на ликвидноста на компаниите и на работните места за граѓаните.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Заклучно со 27-ми април, сите податоци од регистарот се доставени до надлежните институции за натамошно постапување и до банките, кои имаат клучна улога како субјекти кои преземаат мерки за спречување на перење пари и финансирање тероризам.

Николовски: 90 проценти од правните лица го пријавиле вистинскиот сопственик во законскиот рок

Вкупно 69.284 субјекти, односно близу 90% од правните субјектите, во рамки на законскиот...

Министерот информираше за поддршката на Министерството за економија за компаниите од гостиварскиот регион и присуствуваше на почетокот на градежните работи на новата фабрика на компанијата „Алмеро“.

Бектеши: Во Гостивар ќе се реализираат нови инвестиции кои ќе отворат 500 нови работни места

Министерот за економија Крешник Бектеши неодамна беше во работна посета на општина...

​Делегација на германската фабрика „Гересхајмер", предводена од потпретседателот Оливер Бургел, одржаа работна средба со премиерот Зоран Заев на која беа презентирани плановите за инвестиции на компанијата во земјава.

„Гересхајмер“ денеска отвора фабрика во ТИРЗ Скопје 2, најавува и нова инвестиција

Германската компанија „Гересхајмер“ денеска официјално ќе отвори фабрика во Технолошко...

Министерот во емисијата појасни на кој начин е предвидено да се исплаќа финансиската поддршка во секторите кои што целосно се затворени, како и оние кои што се затворени со последната одлука на Владата од три недели.

Бектеши: Финансиската поддршка од Шестиот пакет мерки е реална, пари ќе добијат дејностите кои што се најпогодени

Финансиската поддршка од Шестиот пакет мерки е реална и предвидува поддршка за оние...