Од самиот почеток на кризата, Владата носи сеопфатни мерки во консултација со сите засегнати страни, како и со меѓународните финансиски институции, сѐ со цел задржување на ликвидноста на компаниите и на работните места за граѓаните.

Објавил: Сара Фемина | 20 април, 2021 21:58

Шестиот пакет економски мерки опфаќа 7 мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори од ковид-кризата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Шестиот пакет економски мерки опфаќа 7 мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори од ковид-кризата, во вредност од 17,8 милиони евра, со кои ќе се поддржат 10.000 компании, кои вработуваат околу 60.000 граѓани.

Со мерките предвидени се:
1⃣ Финансиска поддршка од 9,9 милиони евра за 6.000 угостители со околу 17.000 вработени;
2⃣ Со 2,5 милиони евра ќе се поддржат категоризирани – ресторани за свадби, „евент“ индустријата, игротеки, ноќни клубови, приватни детски одморалишта, фитнес центри, фотографи и фотографски студија;
3⃣ Категоризираните туристички агенции ќе бидат поддржани со 1,4 милиони евра;
4⃣ Финансиска поддршка од 30.750 денари ќе добијат и сите музичари и туристички водичи;
5⃣ Околу 2 милиони евра се наменети за поддршка за ликвидноста на компаниите;
6⃣ Со 1 милион евра ќе се поддржат медиумите кои емитуваат радио и телевизиска програма;
7⃣ Бесплатни 50.000 ПЦР тестови за странските туристи кои престојувале во државата.

Од самиот почеток на кризата, Владата носи сеопфатни мерки во консултација со сите засегнати страни, како и со меѓународните финансиски институции, сѐ со цел задржување на ликвидноста на компаниите и на работните места за граѓаните.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Најмногу пари, според пресметките на ССМ, се трошат за храна и пијалоци (14.633 денари) и за плаќање на режиските трошоци (10.818 денари). За лична хигиена, минималните трошоци изнесуваат 2.382 денари, а за превоз минимум се потребни 2.529 денари.

Две минимални плати не се доволни ниту за основните потреби

Минималните трошоци на едно четиричлено семејство во август се зголемени за 214 денари...