Според судот тие го загрозиле уставниот поредок, предизвикале чувство на несигурност кај граѓаните и го нарушиле угледот на земјава.

Објавил: Владо Марин | 26 јули, 2021 15:19

Шест и пол години за Велјановски, 6,3 за Јанакиески и Ристовски, 6 години за Атанасовски

Фото/Текст извор: ©канал 5/магазин.мк

Судот ги прогласи за виновни за организирање на настаните од 27 април во Собранието поранешните функционери Трајко Вељаноски, Миле Јанакиески, Спиро Ристовски и Владимир Атанасовски.

Според судот тие го загрозиле уставниот поредок, предизвикале чувство на несигурност кај граѓаните и го нарушиле угледот на земјава.

Па така:

Пресуда – Организатори 27 април

Трајко Вељаноски – 6 годни и 6 месеци

Спиро Ристовски – 6 години 3 месеци

Миле Јанакиески – 6 години 3 месеци

Владимир Атанасовски – 6 години

Образложувајќи ја пресудата судијата Илија Трпков посочи дека сите обвинети требало да го оневозможат насилниот упад во законодавниот дом и да овозможат мирно предавање на власта. Факт за судот е дека екс премиерот Груевски повикал на протести, комуникацијата меѓу обвинетите не била во корист на нивната одбрана туку го поткрепиле сведочењето на Александар Василевски Нинџа. Изрекувајќи затворски казни пониски од минимумот од 10 години кои се предвидени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, судијата Трпков рече дека ги имал предвид сите околности меѓу кои и амнестијата.

Изготвиле план со намера да го загрозат уставниот поредок и безбедност на Р. Македонија со акти на насилство за да оневозможат примопредавање на власта на новоформираното парламентарно мнозинство и организирале протести кои материјално ги помагале. – Илија Трпков – Судија .

Обвинителката Гордана Смаќоска како што вели е изненадена од висината на казните и ќе ги обжали. При одмерувањето на висината на казната случајот го спореди со казната на екс шефицата на СЈО Катица Јанева.

Пресудата ќе ја обжали и одбраната за која и понатаму е спорно сведочењето на Нинџа.

Иако обвинителството поради опасност од бегство бараше ефективен, судот одлучи сите обвинети да останат во куќен притвор.

Обвинет за овој случај недостапни за судот останаа некогашниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и поранешниот вработен во УБК Никола Бошковски. За нив постапката е запрена до нивно пронапѓање.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Координаторот на пратеничката група на Демократската Унија за Интеграција, Арбер Адеми во својот говор на денешната собраниска седница за избор на Влада на Република Македонија истакна дека цело ДУИ и сите граѓани ја поддржуваат новата предложена структура на владата и нејзината програма.

Адеми ги истакна и преземените мерки и досега реализираните проекти кои ја оправдаа довербата дадена во Август 2020 година и дека пратениците на ДУИ целосно веруваат во професионалната компетентност на одредените кадри и на квалитетот на содржината на програмата надополнета со проекти и дополнителни стратегии.

Во продолжение целосниот говор на координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми:

Еве сме денес, пред една многу важна одлука за нашите граѓани, за нашата земја и за иднината на сите нас.

Денеска одлучуваме дали ќе дадеме зелено светло за континуитетот на развојните проекти и проектите на квалитетниот живот, јасно дефинираните механизми и стратегии за да продолжиме успешно да се справуваме со енергетската, здравствената и мигрантската криза како глобални предизвици на денешницата.

Наоѓајќи се во ваква ситуација на предизвици и кога на хоризонтот го имаме патот кон Европската Унија како прогресивна перспектива без друга алтернатива, денес почитувани колеги, време е да ја докажеме нашата политичка зрелост, да дадеме свој придонес за да се овозможи стабилност и конзистентност во процесот на одлучување во служба на граѓаните и поголемата развојна перспектива.

Пред нас е една дополнета програма, една јасна визија за развој на парламентарно мнозинство кое го има целосниот легитимитет на народот од изборите во Јули 2020 година и гледајќи ја нејзината досегашна работа, ние како членови на парламентарното мнозинство денес рефлектираме за нејзиниот досегашен биланс, констатираме дека достигнувањата и реализираните проекти досега се јасно видливи и со право ја имаа нашата поддршка досега.

Истата поддршка пратеничката група на Демократската Унија за Интеграција ја дава и на овој владин состав и на оваа консолидирана програма за работа, целосно верувајќи во професионалната компетентност на одредените кадри и од своите и од редовите на коалициските партнери, како и во квалитетот на содржината на програмата што е одраз на барањата и потребите на граѓаните.

Владата на која и дадовме доверба во Август 2020 година од оваа собраниска сала, го отвори патот за реализација на најголемиот инфраструктурен проект на Коридорот 8 за кој беше потпишан договор со познатата компанија Бехтел - Енка и исправноста на Законот за кој заедно гласавме овде, го потврди и Уставниот Суд, со што веќе се овозможи дефинирање на периодот за почеток на работниот процес во летото оваа година.

Беше токму оваа Влада која ја заврши постапката за експропријација на имотите на патот Скопје - Блаце и денеска продолжува да го гради "Патот на Арбер". Целосно го поддржуваме железничкото поврзување долж Коридорот 8 и потсетуваме дека енергетската врска помеѓу Битола и Елбасан е во тек.

Шар Планина е прогласена за национален парк, општините беа максимално поддржани со обезбедување средства за реализација на локални проекти, за отворени спортски сали во основните училишта, за основното училиште во Мала Речица, а започнаа работите и за училиштата во Визбегово и Блаце, заедно со градинките во Чаир, Сарај и Липково.

Оваа Влада го реализираше и систематизирањето на административците заедно со нивното унапредување со признавање на степенот на образовната квалификација.

Она што е карактеристично за оваа Влада е несомнено нејзината способност да ги откочи и реализира повеќегодишните заборавени процеси во лавиринтите на времето, но многу важни за иднината на државата.

Адеми: Цело ДУИ и граѓаните ја поддржуваат Владата

Денеска одлучуваме дали ќе дадеме зелено светло за континуитетот на развојните проекти...

Нагласува дека нечиј интерес и во земјата и надвор од неа е тој да не биде дел од владата, но и да не биде дома, поради што, како што истакна, добил понуда за амбасадорско место што го одбил.

Димитров: Ми понудија амбасадорско место само да ме нема во политиката

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров вели дека не се повлекол...