Од ЦУКС соопштуваат дека главните улици се речиси чисти но новиот снег од утринава повторно ги забелува.

Објавил: Рејхан Бајрами | 11 јануари, 2019 8:03

Шилегов им “стоеше над глава” цела ноќ на вработените во ЦУКС

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Улиците се покриени со снежна покривка и покрај тоа што екипите на Центарот за управување со кризи цела ноќ работеа.

Вработените немаше да бидат толку активни ако скопскиот градоначалник не им стоеше цела ноќ над глава и не ги следеше сите скопски сообраќајници.
Петре Шилегов заедно со екипите на Зимската служба на Град Скопје, на мониторите внимателно ја следеше состојбата на терен.
Од ЦУКС соопштуваат дека главните улици се речиси чисти.

Дирекцијата за заштита и спасување апелираше до градоначалниците и општините да ги преземат сите неопходни мерки за расчистување на снегот и снежните наноси, заради нормално одвивање на сообраќајот и заштита на населението согласно обврските од Законот за заштита и спасување.

Коловозите се многу влажни па затоа препорачливо е возачите да бидат внимателни и со намалена брзина за градска средина да го управуваат возилото.

Студениот бран со врнежи од снег што ја зафати Македонија го отежна сообраќајот, но засега без големи застои и посериозни проблеми. На Меѓународниот аеродром Скопје се реализираат предвидените полетувања и слетувања, а со вообичаено доцнење за зимски услови се одвиваат железничкиот и патниот сообраќај.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Инспекторот за образование Ѓорѓи Илиевски, кој откри незаконски звања кај двајца министри, наместо награда, добива закани!

Кога Меркел би знаела за заканите кон инспекторот Ѓорѓи, Македонија никогаш не би добила датум!

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски, откри скандал каде со злоупотреба на својата...

Политичкиот аналитичар Клековски: СДСМ има целосна власт, но и предизвик да прифати одговорност за реформи или да владее авторитарно.

Клековски: СДСМ доби претседател, целосна одговорност и горчлива победа!

Во својата редовна колумна во “Нова Македонија“, политичкиот аналитичар Сашо Клековски...