Оваа изјава најде на голем потсмев од целиот македонски народ, а натписите на Твитер се урнебесни.

Објавил: Весна Петровска | 3 декември, 2019 10:30

Дај бе кријте му ја ракијата – Шилегов ќе го менува и датумот за Божиќ, за да бил светски градоначалник!

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

По вчерашната изјава на градоначалникот Шилегов се крена цела Македонска јавност на нозе. Тој за време на Нова година, базар, Скопје,прес конференција каде ги соопшти финалните подготовки за новогодишниот базар за 2020 година тој се обрати до МПЦ со апел да се сменел датумот за Божиќ.

Оваа изјава најде на голем потсмев од целиот македонски народ, а натписите на Твитер се урнебесни.

Проследете ги во продлжение…

– Заев пред да ги одвикне младите од алкохолизмот, треба да си ги одвикне градоначалниците

– Петре побарал МПЦ да го смени календарот да славел Божик порано. Што е следно ќе побара фиксен датум за Велигден? Дај бе кријте му ја ракијата.

– А бе оди замиј ги улиците барабо една, ти ќе кажуеш кога ќе го славиме Божик!!!#МРШ #БОЛДРИК За дочекот на 2020 концерт на плоштадот ќе одржи балканската музичка ѕвезда Дино Мерлин , за кого градот најави дека ќе биде платен од спонзори.

Инаку градоначалникот Шилегов е познат по своите ветувања на мега проекти, како Зип-лајн од Кале преку Вардар, сообраќаен тунел под Кале, сообраќаен мост преку Вардар кај Карпош-4 и Злокуќани, засадување по пет дрва за секој изграден стан итн., но, досега не исполни ниедно од овие големи предизборни ветувања.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Освен Фетаи во Вишото обвинителство во иднина ќе работат и обвинителите Бурим Рустеми, Наум Пановски, Сашо Трајчев и Снежана Георгиевска.

Советот за јавни обвинители ја понижи Ристоска: „Разочарана сум“, што не бев избрана за виш јавен обвинител

Во изјава за „360 степени“, обвинителката Ленче Ристоска не го криеше своето разочарување...

Обвинителите Лиле Стефанова, Артан Ајро и Трајче Пеливанов, кои беа дел од поранешното СЈО, како и Наташа Поп Трајкова од Основното јавно обвинителство (ОЈО) – Струмица и Катерина Колариќ од ОЈО Скопје ќе го засилат Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција со кое раководи Вилма Русковска.

Стефанова, Ајро, Пеливанов, Поп Трајкова и Колариќ се нови обвинители во тимот на Русковска

Тројца обвинители од поранешното СЈО и по една обвинителка од Скопје и Струмица ќе...

Претставниците на земјоделците го информираа претседателот Мицкоски дека обештетувањата уште не им се исплатени, иако поминал подолг период.

Мицкоски на средба со земјоделците од Арачиново и Гази Баба: Власта со години не им ги исплаќа средствата за обештетување

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со претседателот на Комисијата...

Битиќи изрази задоволство со тоа што со овој инвестициски проект дополнително ќе се влијае на зголемување на извозот во нашата земја, а поради тоа што воведување на нова производна линија во погонот во Кавадарци и отворањето на новиот производствен погон во Куманово, ќе отворат нови можности за граѓаните од овие општини, но и ќе влијаат на локалниот економски развој.

Нова инвестиција во Кавадарци и Куманово во вредност од 16 милиони евра и околу 1000 нови работни места

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација...