Од 1.551 операции извршени без маски имало само 55 инфекции. Тоа е стапка на инфекција од 3,5 проценти. Помалку од 4 на секои 100 пациенти. Значи, ние гледаме пораст на инфекциите од 34 проценти во случај на носење маски.

Објавил: Мартин Попоски | 19 јануари, 2022 6:48

ШОКАНТНИ ДОКАЗИ ОД 1991 ГОДИНА ИСПЛИВАА ВО ЈАВНОСТА: Заштитните маски воопшто не штитат од коронавирусот?

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Logično

„Никогаш не е докажано дека носењето хируршки маски ги намалува постоперативните инфекции на раните“, пишува д-р. Горан Туневал во својата контролирана студија, објавена во 1991 година во Светскиот весник за хирурзи.

„Наспроти ова, имаше 50 проценти намалување на [инфекцијата] откако не ја користиме маската“.

– Според друго истражување на д-р Трампуз, маската може да се носи до три часа. По ова време, станува влажна, затоа после е неефикасна во заштитата.

Затоа Туневал одлучи да ги тестира маските. Неговиот хируршки тим вршеше наизменично 3.338 операции, со и без употреба на маски. 1.537 операции со маски завршија со 73 инфекции. Тоа е стапка на инфекција од 4,7 проценти. Скоро 5 од секои 100 пациенти.

Од 1.551 операции извршени без маски имало само 55 инфекции. Тоа е стапка на инфекција од 3,5 проценти. Помалку од 4 на секои 100 пациенти. Значи, ние гледаме пораст на инфекциите од 34 проценти во случај на носење маски.

Туневал заклучил дека маските „не ја докажале заштитата на пациентот, чија операција ја извршува здрав здравствен тим“.

Значи, ако маските не можат да заштитат ниту од отворената рана, кога хируршкиот тим дише директно во неа, каква е нивната корист во јавна средина каде никој од нас нема отворена рана? Како што напишав претходно, маските можат да ги запрат капките течност и слуз, но доказите покажуваат дека тие не го спречуваат ширењето на коронавирусот, тврди Туневал.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Генерално, возраста има одредено влијание за некои типови на болки што се јавуваат, но кога се работи за болки во колената, сите се подеднакво изложени и тоа од различни причини

ЕФИКАСЕН ЛЕК ЗА БОЛКИ ВО КОЛЕНАТА!

Болките во колената се многу честа појава, со која се соочуваат луѓе од различни генерации....

Моментално нема друг ласер кој е побезбеден во поглед на несакани последици на околните ткива.

ЛАСЕР МЕД: Белград воведува најсовремена ласерска технологија за простата – ТУЛИЈУМ 200 ВАТИ !

Милиони мажи кои се постари од 50 години, секојдневно се соочуваат со проблеми поврзани...