Несреќа во Џакарта!

Објавил: Мирко Бачиќ | 10 јануари, 2021 11:42

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АЕРОДРОМОТ: Чекајќи ги нивните најмили, слушнаа за несреќата(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Некои од очајните роднини на патниците од летот на индонезиската авиокомпанија „Сривиџаја ер“, чиј „Боинг 737“ се урна во морето кратко по полетувањето, веста за страшната несреќа ги затекна во Понтијанак, на околу 740 километри од главниот град Џакарта, каде авионот требаше да слета.

Иман Заи, татко на три деца кои биле во авионот со нивната мајка, за Ројтерс изјави дека ги чека на аеродромот во Понтијанак, кога ја слушнал веста за несреќата.

Никогаш повеќе нема да ги видам“, рече тој, покажувајќи фотографија од неговата најстара ќерка.

Индонезиската агенција за безбедност КНКТ се очекува да започне непосредна истрага за оваа несреќа, а Американската управа за безбедност во сообраќајот (НХТСА) автоматски ќе биде дел од неа, бидејќи авионот е дизајниран и изграден во САД, според Ројтерс!

Компанијата која е основана во 2003 година со седиште во Џакарта, лета главно во рамките на Индонезија, а неговиот патнички авион Боинг 737 со повеќе од 60 лица, кој леташе од главниот град кон Понтијанаку, се урна вчера по полетувањето од Џакарта.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Како што беше најавено, две запалени возила со човечки остатоци беа пронајдени на споредниот пат недалеку од градот Кармага!

ХОРОР ВО МЕКСИКО: 19 изгорени тела пронајдени во близина на границата со САД

Најдени се најмалку 19 јагленисани тела во Мексико, недалеку од границата со Соединетите...

Според прелиминарните информации, трагедијата се случила кога воената колона запрела поради откажување на првиот автобус.

ГОЛЕМА НЕСРЕЌА ВО РУСИЈА: Се судрија камион и четири воени автобуси, има МРТВИ(видео)

Камион и четири воени автобуси се судрија на автопат во предградие на Москва. Според...

Видеото објавено на Твитер покажува како изгледало драматично губење на висината на авионот на популарната страница FightRadar.

ДРАМАТИЧЕН МОМЕНТ КОГА АВИОНОТ ПОЧНА ДА ПАЃА: За 60 секунди се спушти повеќе од 3.000 метри- започна потрагата

Денеска се сруши авион Боинг 737-500 кој полета од Џакарта, Индонезија. Видеото објавено...