Институтот потсети дека во јануари се зборуваше дека ќе се потребни 18 месеци за вакцината да се развие.

Објавил: Перо Милчин | 13 мај, 2020 9:02

Шокантни тврдења на главниот епидемиолог во САД: Вакцината може вирусот да го направи уште полош!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Директорот на Националниот институт за алергии и заразни болести, Ентони Фаучи (79), изјави денеска дека американските компании работат на најмалку осум вакцини и дека, доколку се оди добро, може да се знае кон крајот на есента или зимата дали резултатите се успешни или не.

„Националниот институт за здравство работи многу брзо, развиваме најмалку осум вакцини и очекуваме повеќе резултати“, рече Фаучи, кој исто така предупреди за можните негативни последици од вакцината, бидејќи може да ги влоши ефектите од вирусот.

Институтот потсети дека во јануари се зборуваше дека ќе се потребни 18 месеци за да се развие вакцината.

Според него, работата на вакцината официјално започнала на 14 јануари, а 62 дена подоцна, започна првата фаза, фаза на клинички испитувања на две дози на волонтери.

Во наредните недели следат втората и третата, рече Фаучи, додавајќи дека ќе биде вклучено и тестирање на животни.

“Имаме многу кандидати и се надеваме на повеќе резултати, ќе биде добро на глобално ниво ако имаме повеќе од еден успешен кандидат за вакцината”, рече Фаучи. 

Фаучи во обраќањето до Конгресот од неговиот дом каде што се наоѓаше во самоизолиција поради можноста да биде заразен член на персоналот на Белата куќа, ги предупреди Американците за последиците од избрзаните испрашувања.

„Морам да предупредувам дека постои и можност за негативни последици кога одредени вакцини можат всушност да го зголемат негативниот ефект на инфекцијата“, рече тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

„Подготвени сме да преговараме со сите учесници во овој процес за прифатливи решенија, но тоа зависи од нив – ние не одбиваме да преговараме, туку тие”, рече Путин во интервју за руската државна телевизија.

„Мислам дека дејствуваме во вистинската насока, ги штитиме нашите национални интереси, интересите на нашите граѓани, нашиот народ. И едноставно немаме друг избор освен да ги заштитиме нашите граѓани“, нагласи Путин.

Рускиот претседател тврди дека е „100 отсто“ сигурен дека Русија ќе ги уништи американските ракети „Патриот“ во Украина и го критикуваше Западот за обидот да ја „распарчи“ Русија.

„Во сржта на сето тоа е политиката на нашите геополитички противници, кои имаат за цел да ја распарчат Русија, историската Русија“, рече Путин.

„Тие отсекогаш се обидувале да ‘поделуваат и освојуваат’… Нашата цел е нешто друго – да го обединиме рускиот народ“.

Путин вели дека Русија е подготвена да преговара за Украина

Русија е подготвена да преговара со сите страни вклучени во конфликтот во Украина,...

– Со најголема сериозност ги осудувам неприфатливите акти на насилство и вооружени напади врз косовската полиција и меѓународниот персонал на северот на Република Косово и ги повикувам правосудните институции што поскоро да ги изведат нивните сторители пред лицето на правдата, напиша Мета.

Илир Мета: Ги осудувам неприфатливите акти на насилство

Албанскиот премиер Еди Рама и поранешниот албански претседател и лидер на Партијата...

Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на ЕУ и на Шенген зоната го отфрлија приемот на Бугарија во Шенген, јавуваат бугарските медиуми. „За“ таквата одлука гласале 25 министри, а против биле двајца

ЕУ донесе одлука: Хрватска влегува во Шенген, Бугарија и Романија не

Министрите одлучија Хрватска да стане членка на Шенген, пренесуваат хрватските медиуми! Министрите...

Оштетени се и капацитетите за пренос на енергија. Како резултат на тоа, огромното мнозинство од потрошувачите останаа без електрична енергија. Недостигот на струја може да влијае и на греењето и снабдувањето со вода“, соопшти министерството.

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Денешниот руски ракетен напад врз енергетската инфраструктура на Украина доведе до...