Тестовите за вирусот Корона се исто така проблем, затоа што доколку се одржи постојната цена, тоа значително ќе ги зголеми трошоците за патување.

Објавил: Перо Милчин | 19 мај, 2020 12:38

ШОКАНТНИ ЦЕНИ: Најефтино летување во Грција ќе чини 1320 евра, но тука не е крај на трошоците!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Четиричлено семејство кое сака да оди на десетдневен одмор во јули во Грција за време на епидемијата на коронавирус, ќе мора да издвои најмалку 1.320 евра! Тоа е двојно поскапо од цените на аранжманите за истиот период минатата година.

Цената се заснова на тековната понуда на најевтините приватни станови за северниот дел на Грција – олимпискиот регион и Халкидики, каде претежно престојуваат туристите од Балканот во текот на летото. Зголемувањето вклучува и трошоци за тестови за вирусот корона (120 евра по лице), како и превоз, што е за 50 проценти поскапо.

Храната и чадорите не се вклучени во цената на пакетот.

Поради сето тоа, едно четворно семејство ќе го чини огромни 1.320 евра ова лето, наместо 600 евра.

Цената се заснова на тековната понуда на најевтините приватни станови за северниот дел на Грција – олимпискиот регион и Халкидики, каде претежно престојуваат туристите од Балканот во текот на летото. Зголемувањето вклучува и трошоци за тестови за вирусот корона (120 евра по лице), како и превоз, што е за 50 проценти поскапо.

Поскап транспорт

Директорот на „Јута“, Александар Сеничиќ, исто така, вели дека цените би можеле да бидат нешто повисоки од минатата година.

– Сепак, она што е договорено досега и платено однапред треба да остане на истата цена. Превозот може да биде проблем, т.е. ставка што ќе стане поскапа, затоа што се бара секое второ место во автобусот да биде празно. Цената ќе мора да биде барем двојно поскапа, а истата би важела и за авионите – вели Сеничиќ.

Тестовите за вирусот Корона се исто така проблем, затоа што доколку се одржи постојната цена, тоа значително ќе ги зголеми трошоците за патување.

– Тестовите во Словенија чинат помеѓу 20 и 25 евра. Доколку има голема побарувачка за патување, цената на тестовите може да падне. Ако трошоците за тестирање се до 30 евра, мислам дека нема да има поголемо влијание врз патувањето – вели Сеничиќ.

Според него, клучно е што ќе одлучи Европската унија во наредниот период за нејзините земји-членки, вклучително и Грција.

– Очекуваме да се постигне решение и дека ќе заминеме на одмор некаде во средината на јули. Во овој момент, не е познато какви ќе бидат протоколите кога станува збор за Србија. Се надеваме дека ублажувањето на мерките ќе продолжи и во текот на јуни, особено кога зборуваме за задолжителни тестови и нивна цена – изјави Сеничиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

Карантинот од 14 дена не е задолжителен за странците. Во оваа земја, тие најавуваат натамошно олеснување на мерките, но нема точни информации за целосно отворање на границите.

ПРАВИЛА ОД РЕГИОНОТ: Еве како и кога српските граѓани можат да влезат во Хрватска, Босна, Црна Гора, Македонија!

Од денес, ниту граѓаните на Србија ниту другите земји не треба да имаат негативен тест...

На крајот на мај, границите ќе бидат отворени со четири или пет други земји во непосредна близина.

ХРВАТСКА ГО ПРЕТСТАВИ ПЛАНОТ ЗА ОТВOРАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ: Министерот за туризам ја најави туристичката сезона (ВИДЕО)

Хрватскиот министер за туризам, Гери Капели, смета дека е реално да се очекува околу...

На влезот, персоналот носи маски и покрај високите температури, а социјалното растојание мора да се почитува.

НЕВЕРОЈАТНА ЦЕНА ЗА ДВЕ ЛЕЖАЛКИ: Летувањето во Грција ќе ве чини прескапо- спремете 80 евра!

На плажата Астерас во атинското предградие, сетот лежалки стана значително поскап...