Тој беше убиен во акција на американската војска во Ирак со напад на беспилотни летала. Прогласен е за терорист од страна на американските власти, кој планирал напади врз американски граѓани.

Објавил: Весна Петровска | 15 јануари, 2020 10:23

ШОКАНТНО: Сулејмани планирал напади и во БиХ, Бугарија, Турција

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Шокантни сознанија за генералот Касим Суелјмани, подготвувал неколку терористички напади во Бугарија, Босна и Херцеговина, Турција.Една недела по убиството на генералот Касим Сулејмани, водачот на иранската Револуционерна гарда, Резолуција 466 беше поднесена во американскиот Сенат „за да се оддаде почит на припадниците на американската воена и разузнавачка заедница кои ја извршија мисијата за убиството на Касим Сулејмани“.

Тој беше убиен во акција на американската војска во Ирак со напад на беспилотни летала. Прогласен е за терорист од страна на американските власти, кој планирал напади врз американски граѓани.

Сулејмани, исто така, е одговорен за терористички напади во Ирак и Авганистан „во кои стотици американски граѓани ги загубија своите животи“.

Во резолуцијата се вели дека Сулејмани планирал „напади во Германија, Босна, Бугарија, Кенија, Бахреин и Турција“.

Во заклучокот на тој документ се вели дека „борбата против иранската Републиканска гарда, единицата„ Кудс “ и сите организации поврзани со нив кои претставуваат закана за националната безбедност на САД ќе продолжат“. Резолуцијата се уште не е усвоена, а во Сенатот имаат мнозинство републиканците.

За време на војната, наводно, Касим Сулејмани бил во Босна и Херцеговина, според новинарот на хрватскиот „Вечерњи лист“, Хасан Хајдар Диаб, јави Би-би-си.

„Секако дека бев, но многу одамна во 1993 или 1994 година. Каде и да им треба помош на муслиманите, јас сум тука“, рече Сулејмани во интервју за 2017 година за Диаб.

Пензионираниот генерал на иранската Револуционерна гарда, Саид Касеми во интервју за иранскиот државен портал Апарат во април 2019 година зборуваше за тоа дека со припадници на ИРГ бил во Босна во 90-тите и вршел обука на Бошњаци.

Според него, Иранците пристигнале во Босна со униформи на Црвената полумесечина.

Портпаролот на иранската Републиканска гарда Рамадан Шариф ги негираше тие обвинувања, тврдејќи дека личните станови на Касеми се во прашање и дека неговиот престој во Босна немал никаква врска со организацијата.

Иранската Црвена полумесечина исто така ги негираше тврдењата на Касеми и се закани дека ќе го тужи.

Касеми зборуваше за вмешаноста на ИРГ неколку дена по одлуката на Стејт департментот да ја прогласи воената единица како „меѓународна терористичка организација која поддржува милитантни групи ширум светот“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

КИМ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕХ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Детално го планиравме спречувањето на вирусот!

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун го поздрави „големиот успех“ во борбата против...

Иако сега пламенот е ставен делумно под контрола од локалната противпожарна единица, ветерот беше тој кој дополнително го отежнува целосното гаснење.

ГРЦИЈА ВО ПЛАМЕН: Пожари на грчките острови Евија и Крит

Големи пожари избија вчера на грчките острови Евија и Крит, а ветерот дополнително...

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусна болест и смрт кај болнички пациенти, иако не може да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

ОТКРИЕНА ВРСКА МЕЃУ КОРОНАВИРУСОТ И ЦИГАРИТЕ: Пушачите ова мора да го знаат!

СЗО посочи дека пушачите сочинуваат 18% од хоспитализираните пациенти со коронавирус. Светската...

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

СЗО ГО ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТОТ: Пандемијата е се повеќе присутна, придржувајте се до мерките за заштита!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум...