Ова го објави бриселскиот портал EU Observer, повикувајќи се на неименувани извори во шпанското Министерство за надворешни работи.

Објавил: Рејхан Бајрами | 19 септември, 2020 10:31

ШОК ВЕСТ: Шпанија го признава КОСОВО!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Шпанија би била подготвена да го признае Косово ако постигне договор со Србија.

Ова го објави бриселскиот портал EU Observer, повикувајќи се на неименувани извори во шпанското Министерство за надворешни работи.

Министерството потсетува дека Шпанија не го признаваше Косово затоа што сметаше дека едностраното прогласување на независност во 2008 година беше „спротивно на владеењето на правото, но веруваше во неизбежноста на договорот меѓу Косово и Србија“, објави ТВ Прва.

Исто така се наведува дека министерствата за надворешни работи на Кипар, Грција, Романија и Словачка не одговориле на прашањето за нивната моментална позиција, но дека, доколку Шпанија се предомисли, другите земји на ЕУ би го следеле нејзиниот пример, во случај да се постигне договор меѓу Србија и Косово.

Да потсетиме, шпанските власти постојано изјавуваа дека се противат на признавање на независноста на Косово, бидејќи таквата одлука може да имплицира на слично сценарио со шпанска Каталонија, каде аспирацијата за отцепување расте со години.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да формира нова влада оваа недела - нешто што претходно се сметаше дека е осудено на неуспех со оглед на недостигот на парламентарна поддршка.

Зошто лидерот на шпанските конзервативци е далеку од премиерската функција без разлика на неговиот успех на изборите.

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да...

Судијата Артур Енгорон, одлучувајќи по граѓанска тужба поднесена од њујоршкиот обвинител Летиција Џејмс, откри дека Трамп и неговата компанија измамиле банки, осигурителни компании и други со масовно преценување на неговите средства и преувеличување на неговата нето вредност на документите што се користат за затворање зделки и осигурување на заеми.

Доналд Трамп е прогласен за виновен: Ги измамил банките со надувување на вредноста на имотот

Судијата пресуди дека Доналд Трамп со години правел измама додека ја градел империјата...

Русија издаде потерница за претседателот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Пјотр Хофмански, се наведува во базата на податоци на барани лица на руското Министерство за внатрешни работи, пренесе ТАСС.

Русија со потерница го бара претседателот на Меѓународниот кривичен суд, Пјотр Хофмански

Хофмански Пјотр Јозеф, Полјак. Баран според член од Кривичниот законик на Руската Федерација“,...