На социјалните мрежи се појави срамно видео од малтретирањето од страна на косовската полиција.

Објавил: Рејхан Бајрами | 7 декември, 2019 19:02

ШОК ВИДЕО ОД КОСОВО: Полицаец малтретира србинка на улица во Косовска Митровица(видео)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Пред неколку денови жена со српско потекло сакала да го премине мостот во Косовска Митровица, носејќи на грбот српско знаме, но била запрена од косовската полиција.

На социјалните мрежи се појави срамно видео од малтретирањето од страна на косовската полиција.

Оваа жена носела српско знаме на грбот, меѓутоа на мостот ја запрела патролата на косовската полиција и како што пренесува Косово прес, после кратко сослушување жената била приведена.

Медиумите пренесоа дека жената била на пат кон гробот на своите родители, а пред тоа доживеала малтретирање и била соочена со повеќе полициски припадници на косовската полиција која не и дозволиле да го премине мостот.

Жената изјавила дека не гледа зошто некого би провоцирала со знамето на Србија, кога албанското знаме кој е окитен јужниот дел од градот не провоцира никого, пренесе косово онјалн.

Косовска Митровица е град во северниот дел на Косово 42,89 ° северно, 20,87 ° источно, на 496 метри надморска височина (на вливот на Ситница во Ибар).

Со поделбата на градот, српскиот дел остана без адекватни услови за работа – културен центар, градска библиотека, аматерски театар, галерија – сето тоа остана преку Ибар. Мораше да се почне од почеток. За работа се користеа просториите на некогашниот Техничко-металуршки факултет.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Минатогодишниот буџет, рече Харадинај, може да се искористи до март, и ако новиот не биде усвоен, нема да има други правни инструменти за функционирање на привремени приштински институции од април.

Харадинај предупредува: Косово ќе пропадне на 1 април- Ако не се формира влада следи БАНКРОТ, пари има само до март

Ако не кој не успее да го донесе буџетот за 2020 година, Косово ќе банкротира, предупреди...

За потпретседатели беа избрани Славко Симиќ, како и Арбери Нагавци, Кујтим Чаjaа и Мемjiи Красниќи.

ИЗБРАН ПРЕТСЕДАТЕЛ И ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО ВО ПРИШТИНА: Меѓу нив и член на српската листа

Претставникот на Движењето за самоопределување, Глаук Коњуфац, е новиот спикер на...

Поранешниот началник на ЦИА, исто така, рече дека белградските власти ќе треба официјално да се откажат од договорот од Брисел доколку тие биле вистински заинтересирани за компромис со Приштина.

ЦИА ЈА ОТКРИ МАПАТА ЗА ПОДЕЛБА НА КОСОВО: Србија ставена пред свршен чин- УЗМИ ИЛИ ОСТАВИ

Одамна е познато дека Вашингтон и нејзината позиција се клучни за решавање на косовското...

По завршувањето на бомбардирањето на НАТО во јуни 1999 година, се создаде голема тензија меѓу американските и руските воени сили на Косово, што може да предизвика Трета светска војна!

ГЕНЕРАЛОТ НА НАТО МАЈКЛ ЏЕКСОН ОТКРИ: Весли Кларк поради Косово за малку ќе предизвикаше трета светска војна

Американскиот генерал Весли Кларк командуваше со исклучување на руските трупи и јас...