Погледнете ја акцијата за апсење и полициските инспектори. На видеото е прикажано апсење како и пари осомничени за мито од 10.000 евра во белешки од 500 евра!

Објавил: admin@magazin | 11 јануари, 2020 15:25

ШОК ВИДЕО: Погледнете го апсењето на српскиот директор на “Железници” обвинет за мито и корупција

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Српското Министерство за внатрешни работи објави видео од апсењето на Миројуб Јевтиќ, директор на ЈП Инфраструктура на српски железници за примање мито во службени простории во износ од 10.000 евра.

Погледнете ја акцијата за апсење и полициските инспектори. На видеото е прикажано апсење како и пари осомничени за мито од 10.000 евра во белешки од 500 евра!

Уапсениот в.д. Директорот за инфраструктура на српските железници Мироjуб Јевтиќ има долгогодишно искуство на водечки позиции во Железници од 1994 до 2009 година.

Уапсениот в.д. Директорот за инфраструктура на српските железници Мироjуб Јевтиќ има долгогодишно искуство на водечки позиции во Железници од 1994 до 2009 година.

Јевтиќ дипломирал на Транспортен факултет во Белград, има завршено магистерски и докторски студии.

Тој се пресели во Институтот „Кирило Савиќ“ пред 11 години каде беше управен директор, а во јули 2014 година беше советник на српската вицепремиерка Зорана Михајловиќ.

Во август 2015 година, тој беше назначен од министерскиот кабинет. г. генерален директор на Акционерско друштво за товарен превоз на стоки „Карго Србија“. Тој е на оваа позиција 25 месеци, до септември 2017 година, кога беше унапреден во с. г. Генерален директор на Акционерско друштво за управување со јавна железничка инфраструктура „Српска железничка инфраструктура“.

Во октомври 2015 година, Управниот одбор на српските железници, на чело со генералниот директор Мирослав Стојчиќ, поднесе тужба против Мироjуб Јевтиќ, директор на „Карго Србија“ и поранешен советник на министерката Зорана Михајловиќ, за измама.

Според тужбата, потпишана и од Ненад Кечман и од Рајко Ковиќ, Јевтиќ ја злоупотребил службената положба со тоа што незаконски им наложувал на своите вработени насилно да ги преземат благајните на српските железници без примопредавање. 

На следниов линк погледнете како е уапсен директорот Јевтиќ: https://www.kurir.rs/crna-hronika/3391181/pogledajte-kako-je-uhapsen-direktor-jevtic-iz-zeleznica-suske-na-gomili-sve-po-500-evra-foto-video

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Администрацијата на манастирот тогаш донела одлука дека милоста веќе нема да се дава бидејќи манастирските резерви завршуваат. Лошата состојба во Русија можеби придонело за тоа, со помалку и помалку придонеси за самиот манастир.

ФОТОГРАФИЈАТА ОД СВЕТА ГОРА КРИЕ МИСТЕРИЈА: Ако ниту една жена не смее да се движи, тогаш која е таа – насликано ЧУДО во руски манастир

Фотографијата била направена на 3 септември 1903 година и била објавена од архивот на...

„ Тие се повикуваат на Резолуцијата 1244 каде ја нагласуваат својата улога, но не се повикаа на делот од Резолуцијата каде што е можно да го одбијат, такво нешто не постои. Некој доволно паметен тоа им го составил, бидејќи тие немаат право да го одбијат тоа барање, знаеле дека немаат на што да се повикаат, но се повикаа на позтивната норма дека имаат право и обврска да го чуваат редот и поредокот. “-Александар Вучиќ – претседател на Србија

Во меѓувреме, неколку илјади Срби излегоа на протест во Штрпце поради пукањето врз двете српски момчиња Стефан и Милош Стојановиќ кое се случи пред два дена од страна на припадник на косовската полиција..

Од партијата Српска листа која е организатор појаснуваат дека нивното незадоволство е поради бруталните обиди за убиство на српските момчиња, но и за континуираната антисрпска репресија. Градоначалникот на Штрпце Далибор Јефтиќ пред присутните кажа дека е време меѓународната заедница да го вразуми косовскиот премиер Курти...

„ Резултатот на политиката на актуелната власт во Приштина доведе до тоа поединци да мислат дека може слободно да пукаат во нашите деца, тоа е најголемиот проблем. И затоа, пораката е до преставниците на меѓународната заедница уште еднаш да го вразумат Курти да престане да ги напаѓа нашите деца. Како што ви кажавме вчера, децата нема да ги ви простиме. “-Далибор Јефтиќ – Градоначалник на општина Штрпце

На приодот кон Штрпце за време на протестот беа присутни неколку патроли на косовската полиција и КФОР.

КФОР го одби барањето за враќање на српската војска на Косово

Белград доби негативен одговор од КФОР за барањето за враќање на 1.000 српски војници...

Повлекувањето на барикадите почна вчера откако Србите од Косово доца вечерта во средата се сретнаа со претседателот на Србија Александар Вучиќ кој ги повика да се повлечат затоа што преговорите до САД и ЕУ добиле цврсти гаранции дека ќе бидат исполнети нивните барање.

Како дел од преговрите беа ослободени Србите кои беа затворени и поради кои и беа поставени барикадите.

Продолжува отстранувањето на барикадите на северот на Косово

Утрово продлжува повлекувањето на барикадите кои ги поставија Србите на неколку места...