Каролина Возњацки моментално е 37. WTA листа.

Објавил: Валерија Петрова | 6 декември, 2019 18:48

ШОК ВО СВЕТОТ НА ТЕНИСОТ: Најубавата тенисерка на ПЛАНЕТАТА оди во пензија !

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Некогашната најдобра тенисерка во светот Карилина Возњацки соопштила денеска дека ќе ја заврши кариерата на Австралија Опен.

– Професионално играм тенис од своја 15 година и проживеав неверојатно прво поглавије од својот живото – 30 WTA титула, прво место на WTA листата, побед на завршната титула, три настапи на Олимписките игри, вклучувајќи и носење на данското знаме, освојување на Австралијан Опен… Постигнав се за што сонував, напишала Возњанцки.

– Секогаш себе си, си говорев дека ќе се повлечам кога повеќе ќе сакам да правам работи кои се надвор од тенисот. Последните неколку месеци сум сфатила дека има уште многу работи да ги правам… И бракот со Дејвид е една од таа цел. Сакам со него да сознадам семејство додека заедно патуваме по светот и ја поддржуваме свеста за ревматоиден артритис, додала шампионката на Австралија Опен од 2018 година.

Возњацки, која во октомври 2018 година објави дека боледува од ревматоиден артритис, истакнала дека е одлуката на повлекување од тенисот нема никаква врска со нејзиното здравје.

Каролина Возњацки моментално е 37. WTA листа.

Каролина во јуни се заколна на вечна љубов со кошаркарот Дејвид лија.

Таа е светски број 1 била дури 71 недела, а има и титула од WTA Финалето.

Каролина важи за една од најубавите тенисерки во светот.

Има само 29 години и ваквата нејзина одлука може да се каже дека ги шокираше нејзините фанови, бидејќи никој не можеше да очекува дека толку млада ќе замине во пензија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Тенис

„Да бидам искрен, не би помислил дека некој по таква опеција ќе се врати на спортот. Тоа е невозможно. Мареј презема огромен ризик.

Енди Мареј мора да ја заврши тениската кариера: Последиците можат да бидат катастрофални!

Специјалистот во клиника од Цирих, докторот Хан Ридигер изјави дека британскиот тенисер...

Двајцата тенисери како да ги чуваа силите на стартот, во очекување на долга борба за титулата, па започнаа резервирано.

МАЕСТРО НОВАК ЃОКОВИЌ ГО СМАЧКА ФЕДЕРЕР ВО ФИНАЛЕТО НА ВИМБОЛДОН!

Новото маратонско финале на Вимблдон донесе победа за Новак Ѓоковиќ во дуелот со Роџер...

Халеп после само 11 минути игра водеше со 4:0. Финалето поради овој маестрален настап на Халеп и лошо издание на Серена траеше само 56 минути.

Симона Халеп ја растури Вилијамс и го освои првиот трофеј на ВИМБОЛДОН!

Симона Халеп е нова шампионка на Вимблдон! Симона Халеп денес со 2:0 во сетови ја победи...