Комитетот рече дека мерките на САД ги кршат клучните принципи на меѓународната трговија и условите под кои Вашингтон се приклучува на Светската трговска организација, пренесува Кјодо.

Објавил: Перо Милчин | 16 септември, 2020 12:54

ШОК ЗА ТРАМП- ОДЛУЧЕНО: Повеќето американски тарифи за кинеска стока се НЕЛЕГАЛНИ!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Одборот за решавање на спорови на Светската трговска организација пресуди против повеќето тарифи што САД ги воведоа на стоки од Кина.

Комитетот рече дека мерките на САД ги кршат клучните принципи на меѓународната трговија и условите под кои Вашингтон се приклучува на Светската трговска организација, пренесува Кјодо.

Портпарол на кинеското Министерство за трговија ја поздрави пресудата, која тој ја оцени како „објективна и фер“. Тој рече дека Кина се надева дека Соединетите држави целосно ќе ја почитуваат одлуката на Светската трговска организација.

Портпаролот на Министерството за трговија на САД, Роберт Лајтхајзер ја критикуваше одлуката на одборот, велејќи дека Светската трговска организација е „целосно несоодветна да ги запре штетните технолошки практики на Кина“.

Тој рече дека на САД мора да им се дозволи да се бранат од нефер трговски практики и дека администрацијата на претседателот Трамп нема да дозволи Кина да ја користи Светската трговска организација за да ги искористи американските работници и компании.

Одборот ја донесе одлуката откако Кина поднесе жалба поради ограничувањата на увозот наметнати од Соединетите држави.

Соединетите држави имаат право на жалба на одлуката во рок од 60 дена.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Актуелниот претседател Доналд Трамп, кој според анкетите на јавното мислење е послаб од Бајден, исто така сака идната вакцина против вирусот, која би можела да биде готова во наредните недели, да биде бесплатна.

БАЈДЕН ветува кули и градови: Вакцината за короната ќе биде БЕСПЛАТНА за сите

Демократскиот кандидат за претседателските избори во САД, Џо Бајден, денес вети дека,...