„Не знам за што станува збор“, рече Бајден, одговарајќи на новинарски прашања во врска со договорот и потсети дека тој поминал многу време во регионот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 6 септември, 2020 12:06

ШОК ИЗЈАВА НА БАЈДЕН ПО ДОГОВОРОТ ВО БЕЛАТА КУЌА: Косово треба да биде независна држава, а не дел од Србија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Џо Бајден, противникот на демократот Доналд Трамп на претседателските избори, изјави дека не ги знае деталите за договорот меѓу Србија и Косово, но дека треба да се разгледа „дека Косово треба да биде независна држава“, а не дел од Србија.

Тој претпоставува, дека договорот ќе ја зајакне таа независност, но исто така тој изјави дека не знае што е напишано во документот.

„Не знам за што станува збор“, рече Бајден, одговарајќи на новинарски прашања во врска со договорот и потсети дека тој поминал многу време во регионот.

За време на состаноците во Овалната соба, Вучиќ го покани американскиот претседател Доналд Трамп да ја посети Србија.

Како сенатор, Бајден посвети големо внимание на Западен Балкан, а во 2016 година, како американски потпретседател, ги посети Белград и Приштина и разговараше со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој во тоа време беше премиер.

Завчера во Белата куќа беше потпишан економски договор меѓу Белград и Приштина. Асистентот на американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека Србија и Косово во Вашингтон потпишале договор за економска нормализација.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека сè уште има огромни разлики меѓу Белград и Приштина, но дека договорот за нормализирање на економските односи, кој беше потпишан денес во Овалната соба во Белата куќа, е огромен чекор напред, објави Ројтерс.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Организацијата со седиште во Париз предвидува светскиот раст да биде скромни 3% оваа година, пред дополнително да забави на само 2,2% следната година, што претставува околу 2,8 трилиони долари изгубено глобално производство во 2023 година.

ОЕЦД: ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ ЈА ЗАГРОЗУВА ГЛОБАЛНАТА ЕКОНОМИЈА И ВО 2023 ГОДИНА

Војната на Русија во Украина и долготрајните ефекти од пандемијата Ковид-19 го намалуваат...

Тој посочи дека САД не знаат точно што се подразбира под договорот што Србија го потпиша во Њујорк со таа земја и оти очекуваат во наредниот период да добијат појаснување за потпишаниот документ

САД до Србија: Објаснете што потпишавте со Русија во Њујорк

Американскиот амбасадор Кристофер Хил изјави дека никој во овој момент не смее да...

Ѓукановиќ, зборувајќи на свеченост на подмладокот на ДПС во Плевља, кажа дека таа влада ќе продолжи да ја води Црна Гора по патот на изградба на граѓанска држава, унапредување на меѓунационалните и меѓуверските односи и преку достигнување на европските системи на вредности.

Ѓукановиќ: Време е за нови избори

Претседателот на Црна Гора и лидер на Демократската партија на социјалистите (ДПС)...

Слична е ситуацијата и во Британија, па минатата недела курсот на фунтата потона за повеќе од 3 отсто, на 1,0840 долари, најниско ниво во последните 37 години.

Еврото нагло падна – далеку e под еден долар

НА ГЛОБАЛНИТЕ пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути силно порасна...